23.03.2018 13:31 6 mike/Wejherowskialarmsmogowy.pl/UM Wejherowo

Walka ze smogiem przez informację i edukację

Fot. TTM

Choć powoli kończy się sezon grzewczy, nie milkną głosy osób chcących aktywnie się włączyć w proces poprawy powietrza w Wejherowie. Tomasz Nowak z Wejherowskiego Alarmu Smogowego wystosował list otwarty do mieszkańców powiatu wejherowskiego. Współpracę w tym zakresie zapowiada również wejherowski magistrat, który uruchomił specjalną zakładkę na swojej stronie internetowej, poświęconą czystemu powietrzu.

Jak podkreśla Tomasz Nowak, twórca Wejherowskiego Alarmu Smogowego, celem jest działań jest nagłośnienie problemu zanieczyszczonego powietrza w regionie oraz wywieranie wpływu na lokalne władze w zakresie poprawy sytuacji.

Naszą działalność cechuje spokojna merytoryczna rozmowa przepełniona dobrymi argumentami. Mamy to szczęście, że na naszej drodze spotykamy dobrych ludzi, którzy nawet jeśli wcześniej myśleli inaczej, to po rozmowie z nami zauważają problem i chcą pomagać. Myślę, że każdemu z nas zależy na własnym dobrym samopoczuciu, na zdrowiu naszych bliskich i znajomych, a w szczególności naszych dzieci – czytamy w liście otwartym, który wystosowano do mieszkańców powiatu wejherowskiego.

Kluczem do sukcesu, czyli poprawy stanu powietrza w Wejherowie i okolicach, ma być działalność informacyjno-edukacyjna. To jednak nie wszystko. Za budowaniem świadomości proekologicznej mają pójść konkretne działania.

Już niedługo w naszym rejonie powstanie sieć czujników jakości powietrza, o którą prosiliśmy wszystkie nasze samorządy. Mamy wstępne zapewnienia, że taka sieć na pewno powstanie na terenie Wejherowa, a bardzo poważnie o takich czujnikach myślą samorządy z Gniewina, Redy i Rumi – dodaje Tomasz Nowak.

Inną z inicjatyw, które mają się przyczynić do poprawy stanu powietrza w Wejherowie, może być zakup specjalistycznego drona. Wniosek w tej sprawie wpłynął do Budżetu Obywatelskiego 2018, o czym pisaliśmy tutaj.

Fot. Afirmacja Życia

Spośród aktywnych sposobów walki ze smogiem, Tomasz Nowak wskazuje m.in. na kluczową rolę wymiany pieców na ekologiczne źródła energii cieplnej lub przyłączenie się do miejskiej sieci. Ważna jest także zmiana sposobu rozpalania pieca – z dolnego na górny.

Według Wejherowskiego Alarmu Smogowego, istnieją cztery filary kompleksowego programu walki ze smogiem:

– wymiana pieców wraz z termomodernizacją;

– informacja;

– edukacja;

– kontrola składów i palenisk.

Jak zapewnia Tomasz Nowak, zależy mu na konstruktywnym współdziałaniu z władzami.

Zamiast przerzucać się pismami i żyć w sytuacji, w której urząd się tłumaczy, że coś robi, a strona społeczna odpowiada, że to niewiele, lepiej jest usiąść i zastanowić się, jak z problemem sobie poradzić. Wszyscy, którym szczerze zależy na lepszym powietrzu w naszym rejonie, powinni razem usiąść przy jednym stole, porozmawiać i ustalić konkretny plan działania – dodaje. Z pełną treścią listu otwartego można się zapoznać na tej stronie.

Zapewnienia o woli współpracy płyną też ze strony władz Wejherowa. Pod koniec lutego odbyło się spotkanie w Urzędzie Miejskim w Wejherowie, na którym omówiono zakres współdziałania z Wejherowskim Alarmem Smogowym. Poza tym władze już teraz aktywnie włączyły się w działania informacyjne i edukacyjne. Na stronie internetowej miasta pojawiła się specjalna zakładka „Ochrona Powietrza”, w której będą zamieszczane aktualne wiadomości na temat stanu powietrza w Wejherowie. Można tam też znaleźć wiele ciekawych i użytecznych informacji na etat ekologii.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...