18.03.2018 14:00 1 raz

Uczniowie nauczą się pilotować drony

Zdjęcia ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Niemal setka uczniów z Pomorza, w tym i ci z Nordy, pozna tajniki pilotażu bezzałogowych maszyn, zdobywając licencję operatora dronów. Warto podkreślić, że nabyte umiejętności w tym zakresie są poszukiwane i cenione na rynku pracy.

Umiejętność pilotażu dronów to jedno. Młodzi ludzie, oprócz zdobycia licencji, poznają też podstawy prawa lotniczego, a po kursie organizowanym przez władze Pomorza będą mogli przystąpić do państwowego egzaminu w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Przedstawiciele województwa pomorskiego nie ukrywają – we współczesnym świecie drony są coraz bardziej powszechne. Stosuje się je nie tylko jako narzędzie sportowe i rozrywkowe.

Potwierdzają to dane, jakie otrzymujemy od pracodawców i służb zatrudnienia. Dotyczy to trzech zawodów: technik informatyk, technik mechatronik i technik budownictwa. W kluczowych dla Pomorza gałęziach gospodarki takich, jak elektronika czy budownictwo, drony będą coraz bardziej powszechne – informuje Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Na przykład, bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są w geodezji, gdzie sprawdzają i wytyczają granic działek, oraz w budownictwie – do sprawdzania stanu dachów czy kominów. Stąd właśnie pomysł zorganizowania szkoleń dla operatorów dronów – dodaje.

Co ważne, a o czym nie każdy wie, aby zostać operatorem bezzałogowego statku powietrznego, trzeba posiadać stosowne uprawnienia. Egzaminy przeprowadza Urząd Lotnictwa Cywilnego. Kursy mogą organizować tylko certyfikowane jednostki.

Program szkolenia jest opracowany przez ULC i może być realizowany tylko przez wykonawcę wpisanego na listę urzędu. W Polsce mamy 54 takie jednostki, w naszym województwie jest ich sześć – opowiada Adam Krawiec.

Szkolenia będą organizowane w ramach realizowanego przez samorząd województwa pomorskiego programu motywacyjnego dla uczniów szkół zawodowych. Jeśli chodzi o Kaszuby Północne, to w szkoleniu weźmie udział pięć osób w Wejherowie i tyle samo w Gdyni.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...