14.03.2018 17:30 4 raz

Gminy z Nordy docenione za niskie opłaty turystyczne

Fot. archiwum

Władysławowo, gmina Puck i Choczewo. To miejscowości, w których rodziny spędzające urlop uiszczają najmniejszą opłatę klimatyczną. Do gmin z Kaszub Północnych powędrowały specjalne odznaki.

Jak podał władysławowski magistrat, odznaka "Gmina z niską opłatą klimatyczną – ranking psur.pl 2018" przyznawana jest dla pierwszych siedmiu gmin, w których suma opłat w kategoriach: rodzice z niemowlakiem (poniżej 1 r.ż.), rodzice z dwójką dzieci (2 i 4 lata) i rodzice z trójką dzieci (7, 9 i 12 lat) jest najniższa.

Wyróżnienie to ma na celu promowanie gmin, w których opłata miejscowa bądź uzdrowiskowa ustalona jest na rozsądnym poziomie. Z jednej strony chodzi o ograniczenie wszędobylskich podatków, żeby turystów zwyczajnie było stać na dłuższy wypoczynek (przecież w cenie noclegu czy paliwa potrzebnego na dojazd nad morze też są podatki, a wszystkie je płacimy z wypłaty, którą też wcześniej obłożono podatkiem dochodowym!), a z drugiej – o korzystny wizerunek gminy: i czasem nie chodzi tu nawet o pieniądze, ale o uczucie bycia "złupionym", przez które turysta nie będzie chciał w to miejsce wracać. Na niskiej opłacie korzystają więc mieszkańcy i przyjezdni – wyjaśniają organizatorzy akcji.

W rankingu najwyższe, pierwsze miejsce, razem z gminą Będzino, zajęła gmina Puck, gdzie nie ma opłat klimatycznych. Szóste miejsce zajęły gminy z Nordy – Choczewo i Władysławowo, ex aequo z gminami Stegna, Sztutowo, Trzebiatów. Tam suma opłat klimatycznych wynosi 252 złote.

W rankingu na jedenastej pozycji znalazło się też miasto Puck, ale bez uzyskania odznaki. Tam suma opłat wynosi 268,80 złotych.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...