14.03.2018 16:00 2 Kwt/UM Gdynia

Kolejny kobben stanie w Gdyni jako okręt-muzeum

fot.3fo.wp.mil.pl

Kolejny okręt podwodny typu Kobben zostanie wycofany ze służby i przekształcony w obiekt muzealny. ORP "Sokół" jest jednym z trzech okrętów polskiej Marynarki Wojennej, które aktywnie uczestniczą w działaniach na morzu. Zgodę na wycofanie okrętu ze służby i przekazanie Muzeum Marynarki Wojennej wyraziło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Kobben zostanie wycofany ze służby w połowie roku, jednak na lądzie jako okręt-muzeum stanie najwcześniej za 2 lata.

ORP "Sokół" po wycofaniu ze służby stanie na lądzie jako okręt-muzeum. Otrzymaliśmy na to zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie wydarzy się to jednak od razu. To początek skomplikowanego procesu. Przygotowanie jednostki do nowej roli, jak i miejsca, w którym miałby zostać wyeksponowany może zająć nawet 2–3 lata. Trzeba stworzyć dokumentację przystosowania jednostki do nowej funkcji, opracować całą ścieżkę zwiedzania, a także sporządzić koncepcję jej przetransportowania. Najbardziej optymalnym miejscem do wyeksponowania okrętu byłoby Molo Południowe, w okolicy skweru Kościuszki, gdzie znajduje się już "Dar Pomorza" i "ORP Błyskawica" – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Jednostka może służyć we wszystkich rejonach świata, jej głównym zadaniem jest zwalczanie okrętów nawodnych i podwodnych oraz transportów przeciwnika.

Przypomnijmy, że 31 grudnia ze służby wycofano okręt ORP "Kondor". Obecnie w służbie, oprócz "Sokoła", pozostają jeszcze ORP "Bielik" i ORP "Sęp". Kobben został wcielony do służby 4 czerwca 2002 roku i w tym też dniu pierwszy raz podniesiono na nim polską banderę wojenną. Zwodowany został w 1966 roku i w kolejnym roku trafił do służby w marynarce norweskiej.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...