Wiadomości

Dron może strzec jakości powietrza w Wejherowie

2018-03-03 11:40 mike
Dron może strzec jakości powietrza w Wejherowie
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Jest szansa, że w walkę o jakość powietrza w Wejherowie włączy się specjalistyczny dron. W czwartek (1 marca) Wojciech Kozłowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa, złożył w tej sprawie formularz zgłoszeniowy projektu inwestycyjnego do Budżetu Obywatelskiego 2018.

Pełny tytuł projektu inwestycyjnego to „Zakup drona do lokalizacji źródeł zanieczyszczenia powietrza z pakietem laboratoryjnym”. Koszt projektu oszacowano na 145 tysięcy złotych, z czego samo urządzenie wraz z pakietem (zestaw do pobierania próbek, urządzenie pomiarowe, laptop, analizator gazowy) ma kosztować 140 tysięcy. Pozostałe 5 tysięcy złotych będzie przeznaczone na przeszkolenie strażników miejskich w zakresie obsługi drona i pobierania próbek oraz uzyskanie świadectw kwalifikacji.

Jak podkreśla pomysłodawca projektu, Wojciech Kozłowski, celem jest ograniczenie spalania odpadów w Wejherowie. Działanie takie jest niezgodne z prawem i niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców.

W jego trakcie do atmosfery emitowane są związki chemiczne wywierające wybitnie negatywny wpływ na układ oddechowy, odpornościowy i nerwowy, posiadające silne właściwości kancerogenne i mutogenne. […] Spalając śmieci, dosłownie trujemy siebie i sąsiadów – czytamy w opisie projektu.

Jaka ma być rola drona w ochronie wejherowskiego powietrza? Przede wszystkim chodzi o szybką i precyzyjną lokalizację tych budynków, w których stosuje się nieodpowiedni opał. Umożliwi to podjęcie działań kontrolnych, informacyjnych i edukacyjnych. Co więcej, władze miasta będą mogły dotrzeć do rodzin, które są w trudnej sytuacji materialnej i nie stać ich na zakup opału bądź wymianę pieca, by udzielić im wsparcia. W obsługę drona i w działanie całego projektu mają być zaangażowani strażnicy miejscy.

Do drona zamontowane jest urządzenie pomiarowe umożliwiające rozpoznanie prawdopodobnego miejsca spalania odpadów (dron przelatuje w pobliżu komina), a wynik wyświetla się na ekranie operatora. Po zlokalizowaniu takich miejsc patrol straży miejskiej przeprowadzi kontrolę, która może zakończyć się pouczeniem lub nawet mandatem. W sprawach spornych pakiet laboratoryjny umożliwia strażnikom pobieranie próbek w celach dowodowych do specjalnego pojemnika, który zostanie zaplombowany przy właścicielu – wyjaśnia Wojciech Kozłowski.

Oczywiście projekt nie może kompleksowo rozwiązać problemu spalania odpadów. Zapewnia za to skuteczne narzędzie kontroli. W równym stopniu istotne są też inne cele projektu, w tym działania edukacyjne i informacyjne oraz udzielanie pomocy osobom w trudnej sytuacji materialnej.

Realizacja projektu jest uzasadniona ważnym interesem społecznym, zwłaszcza w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców Wejherowa – podsumowuje Wojciech Kozłowski.

mike

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (56)

FALKO NINE SIX MC 2018.03.08 21:25
Oceń:

i jakis radny ma kielbaske wyborczom dla wyborcow za ich pieniadze z budzetu obywatelskiego hahahaha a strasz miejska ma zabawke do zarabiana kaski za mandaty hahahah a ten co pali oponami bendzie palil i tak w nocy i mozecie go ......... heheheheh tylko pamientajcie wybrac na wyborach tego do drona hehehehehe

Kozłowski się skompromitował 2018.03.07 09:17
Oceń:

same bzdury wygaduje, a dziennikarze to powielaja

Kozioł tylko pod publiczkę 2018.03.07 09:12
Oceń:

a co ty wiesz, Kozłowski to tylko politycznie wszystko rozgrywa, to nie jest człowiek, który robi cokolwiek dla ludzi/dla mieszkanców... wystarczy obejrzec sesję, tylko jad jad jad i złosliwości - okropny człowiek

Bardzo dobry projekt 2018.03.07 08:54
Oceń:

Skoro projekt zakupu drona poprała do zgłoszenia podpisami odpowiednia liczba obywateli, głosować na niego beda obywatele i służyć ma też wszyskim obywatelom, to jest to projekt obywatelski. Zastrzeżenia na ten temat sa kompletnie bezzasadne i świadczą o złej woli tych, bo niby walczą o czyste powietrze w Wejherowie

kaszela 2018.03.05 22:46
Oceń:

Skoro jest radnym niech spowoduje że tego drona zakupią z pieniędzy miasta, a nie z pieniędzy przeznaczonych na Budżet Obywatelski. Po to jest radnym żeby wśród radnych ten pomysł przepchnąć, od pieniędzy BO wara.

Co miasto zrobiło w sprawie smogu przez kilkanaście lat funkcjonowania w Wejherowie czujnika smogu? Wyniki od samych początków mierzenia poziomu smogu są FATALNE. Czemu dopiero w tym roku o tym się zaczęliśmy dowiadywać, czemu smog był mierzony, a wyniki nie były popularyzowane? Co chcieliście przed nami ukryć?

Apeluję do radnego o wycofanie się ze swojego projektu położenia łapy na pieniądzach z Budżetu Obywatelskiego i przepchnięcia swojego pomysłu przez Radę. No chyba że nie potrafi tego zrobić i nie nadaje się na radnego?

Ar 2018.03.07 09:07
Oceń:

Czy ty myslisz że jak nikt nie opowiada i nie krzyczy to nic nie robi!? Działo sie badzo duzo tylko ty sie nieinteresowales i guzik wiesz o ty.m. Poczytaj sobie, zapytaj. I sa efekty tych działań.

kaszela 2018.03.09 20:34
Oceń:

Po owocach ich poznacie.

Na ile działania radnego, rady miasta, władz miasta były skuteczne? Na ile zmniejszono, na ile zatrzymano, czy choćby spowolniono wzrost zanieczyszczenia w naszym mieście, z którym mamy od czynienia od lat?

Kaszela 2018.03.07 17:01
Oceń:

Czemu sięga po pieniądze z BO?
Do obowiązków RM i Miasta jest dbanie o jakość powietrza w mieście, po co zbierane są dane o zanieczyszczeniu od lat, skoro o stanie zanieczyszczenia nikt mieszkańców nie informował. Dopieto teraz jak sprawa stała się popularna wśród ludzi. Do obowiązków miasta jest walja ze smogiem, skoro niezbędny do tego jest dron, niech miadto go zakupi. A radny jest po to radnym żeby załatwić na to pieniądze. Albo niech zostanie aktywistą społecznym, rzuci urząd i wtedy może sobie po pieniądze z BO sięgać.
Skoro chce prowadzić kampanię wyborczą, niech się wykaże pracą w radzie. Od pieniędzy BO wara.

jo 2018.03.05 19:49
Oceń:

Czy z procy drona da się trafić ???
Niedługo lato problem zniknie.

Jola 2018.03.05 13:15
Oceń:

W Gdyni podobno Miasto kupiło kamerę termowizyjną i rocznie ok 200 mieszkańców może pożyczyć nieodpłatnie kamerę w takim celu aby oczczelnić swoje domy

Zocha 2018.03.07 09:00
Oceń:

Wyniki to on akurat ma bardzo dobre, bo to jeden z bardziej kumatych radnych. A tu pokazał tym wszystkim krzykaczom, Szczygłom i innym, że trzeba działać i mieć pomysły, a nie tylko biadolić. Zrobił z nich dzieciaków.

do zochy 2018.03.08 09:17
Oceń:

Pan radny Kozłowski pokazał swoim zachowaniem tylko i wyłącznie cwaniactwo polityczne najgorszego sortu.

Zocha ty jesteś dzieciak 2018.03.07 09:14
Oceń:

jak kupujesz te jego kłamliwe bajki - bo ja ich nie kupuję

EDmundek 2018.03.05 11:42
Oceń:

Kozłowski to niech się zdecyduje, bo najpierw pomysły innych obsmiewa, a potem sam rzuca na tacę i chce b łyszczeć, mam nadzieję, że go rozliczą wyborcy w następnych wyborach, bo znając jego tupet to znowu bedzie startował, choc juz ostatnio nie najlepszy miał wynik

Zocha 2018.03.07 09:02
Oceń:

Wyniki to on akurat ma bardzo dobre, bo to jeden z bardziej kumatych radnych. A tu pokazał tym wszystkim krzykaczom, Szczygłom i innym, że trzeba działać i mieć pomysły, a nie tylko biadolić. Zrobił z nich dzieciaków.

czujny obserwator 2018.03.07 09:16
Oceń:

wszedzie bedziesz teraz wklejac te same komentarze i myslisz że w ten sposób się Kozłowski wybielisz? w sumie Zocha do ciebie pasuje

Głosowanie 2018.03.04 13:50
Oceń:

Kto nie chce umrzeć na raka łapka w górę i jest za. Reszta niech nadal wymyśla problemy, ale pretensje pózniej ma do siebie.

Jestem za 2018.03.04 13:21
Oceń:

Czytam co tu wypisują i nie wierze. Przeciez tu chodzi o nasze zdrowie a nawet życie. Co to za bezsensowne uwagi o fotoradarach, co to ma do rzeczy? Co to za biadolenie ze beda kary? Chcecie umrzeć na RAKA bo ktoś pali oponami lub plastikiem? To gadajcie tak dalej!

Niki 2018.03.04 13:17
Oceń:

Sprzedam drona do pobierania próbek powietrza za 15tys zł.szkolenie gratis

KZG 2018.03.04 13:24
Oceń:

Artur nie pal juz z Arkiem tego świństwa, bo zwidy masz potem. A moze żeście opony palili i sie nawdychali?

JG 2018.03.04 12:51
Oceń:

Hmm, mam wrażenie, że niektórzy krytykują pomysł drona, bo są zazdrośni, że sami nie pomyśleli i tego nie zgłosili. Jak tam panie Arturze albo Arku?

Super pomysł 2018.03.04 12:46
Oceń:

Stop trucicielom! Ogranijcie sie, tyle sie mowi o chorobach spowodowanych smogiem i co? Znow marudom cos nie pasuje?

dan 2018.03.04 12:15
Oceń:

Karać jest najłatwiej i wygodniej dla władzy...tylko wtedy zachowuje się jak patologiczna matka, która karze swoje dzieci zamiast edukować tłumaczyć. A taką matkę która źle traktuje swoje dzieci, pozbawia się praw rodzicielskich...np: w następnych wyborach. Jak w życiu.

Jaro 2018.03.04 12:38
Oceń:

Co za głupoty piszesz? Pewnie sam oponami palisz i wszyskich na około trujesz i jakies pierdoły wymyślasz. Jasne, że trzeba edukować i pomagać ale niektórzy , tak jak widac ty, sa oporni. Nie bedziesz juz na szczęście bezkarnie truł.

dan 2018.03.04 12:01
Oceń:

Zabrali strażnikom fotoradary to szukają im innego zajęcia, żeby ta nieopłacalna nieefektywna formacja mogła dalej istnieć. Bo karanie za psie kupy to za mało dla budrzet. Moim zdaniem następne narzędzie represji...zamiast edukować i ułatwić kupno dobrej jakości opału w normalnej cenie. Dlaczego w kopalni wydobycie kosztuje ok 300zł tona, a ludzie płacą 800-900 zł Coś jest nie tak chyba.

Ann 2018.03.04 12:49
Oceń:

To sie rzadu zapytaj czemu nie kosztuje 300 zł za tone. My na to nic nie poradzimy a mamy co mamy i z tymi co pala opony trzeba walczyć. I pomagać tez. Jedno z drugim sie nie kłóci.

dan 2018.03.04 11:46
Oceń:

Będzie jak z fotoradarami leczenie budrzetu a drogi te same, pieniędzy przybędzie tylko jak zwykle najbiedniejsi dostaną po kieszeni. A zakłady produkcyjne z rejonu no cóż...szykować koperty. Następne narzędzie do dojenia społeczeństwa.

Tak dla drona 2018.03.04 12:53
Oceń:

Mam dwójkę dzieci I NIE POZWOLĘ ICH TRUĆ. JASNE?!

Wkurzony 2018.03.04 11:19
Oceń:

Ludzie trzeba działać! Tyle biadolicie, że powietrze śmierdzi dymem i że was trują, bo plastik palą. Normalnie zbiorowy obłęd, że chorzy bedziemy, a jak przychodzi co do czego i trzeba działać, to krytykujecie. To w koncu chcecie cos zmienić, czy tylko narzekać? Nie ważne kto zgłosił tego drona (kazdy mógł i plus dla niego), waźne, że jest konkretny projekt aby cos zmienić na lepsze. Trzeba go poprzeć.

Bolszewo 2018.03.04 09:14
Oceń:

Zapraszam do Bolszewo .To jest tragedia . Co zimę to samo . Nie można otworzyć okna na pięć minut. Mandaty mandaty i jeszcze raz mandaty. Muszą się nauczyć .

X1 2018.03.04 07:22
Oceń:

ZAPRASZAMY DO BOLSZEWA NAPRZYKŁAD NA UL.MODRZEWIOWA .

Nie tylko dla Wejherowa 2018.03.04 01:03
Oceń:

Proponuję zakup takich dronów dla całej gminy Wejherowo, takie Bolszewo np. to jedna wielka fabryka smogu. Dodam tylko, że należy przyjrzeć się zwłaszcza dostarczycielowi jednego z najbardziej szkodliwych opałów w Bolszewie. Znaleźli super sposób na utylizację swoich odpadów produkcyjnych i zamiast płacić za ich usunięcie to jeszcze dostają za nie kasę. Potem jeden z drugim wrzucą do pieca te kleje i lakiery i mamy zadymę jak się patrzy.

Pytający 2018.03.04 09:35
Oceń:

Czy miał Pan na myśli firmę Porta ?

dq 2018.03.05 22:50
Oceń:

Czy inspektor środowiska nie może zrobić kontroli w firmie i sprawdzić co dzieje się z odpadami? Muszą być jakieś rachunki na wywóz tych nieczystości. Może się okaże, że jak firma zacznie się "bardziej interesować" co się dzieje ze jej odpadami, to problem trucia w Gościcinie i Bolszewie zmniejszy się znacząco?

tez realista 2018.03.03 23:45
Oceń:

No wlasnie! Wpierw Mariana trzeba znalezc aby go edukować czy nawet mu pomoc, aby plastikiem i szmatami nie palił i nie truł sąsiadów. Sam sie nie zgłosi przeciez. A dzis trudno jest go znaleźć vOczywście jak nie zrozumie trzeba karać.

Super pomysł 2018.03.03 20:24
Oceń:

Ten dron to będzie dobry straszak i w mojej ocenie ludzie sami się zastanowią jak będą rozpalać w piecach. Niech mieszkańcy sami podejmą decyzję czy coś takiego chcą w mieście. Dobrze, że jest to projekt w ramach BO.

adam 2018.03.05 07:57
Oceń:

Radny Kozłowski jest tak blisko prezydenta, że bez łaski kupiliby go bez BO. Dla radnych BO to narzędzie marketingu politycznego. Wypaczenie idei budżetu obywatelskiego.

realista 2018.03.03 21:13
Oceń:

Jejku czemu "straszak" albo "Marian pali plastiki to trzeba go ukarać"... Ok, jestem za tym żeby karać ludzi, którzy trują środowisko ale...! Najpierw pomóżmy"Marianowi" niech ma czym "dobrym" palić, edukujmy "Mariana" i jego dzieci "czym palić" i wtedy, gdy brak jest poprawy! Karać ile wlezie, żeby "Marian" się opamiętał.

realista 2018.03.03 20:12
Oceń:

Ciekawe ile ubogich rodzin miasto wspomoże przy zakupie opału, a ile z nich otrzyma mandat karny chociażby za rozpalanie "zbyt wilgotnym" drzewem. Zamiast bawić się w bezzałogowe statki powietrzne za krocie, przeznaczmy je może na pomoc w zakupie dobrej jakości polskiego węgla albo jakiegokolwiek innego dobrej jakości opału

większy realista 2018.03.03 23:56
Oceń:

A ja nie uważam, że mamy konus węgiel kupować. Moze prąd, wode i za śmieci tez? Jest 500+, sa na ten cel dodatki mieszkaniowe, inne zasiłki wiec trzeba sie ogarnąć i płacić za węgiel. A tych co trują karać, inaczej nic sie nie zmieni jak tak bedziemy sie pieścili.

Kaszub 2018.03.03 23:41
Oceń:

To złóż taki projekt to budżetu obywatelskiego mądralo i po sprawie. Jak ludzie poprą to bedzie ok. a nie ty narzekasz. Ten dron est konkretna propozycja chociaz

realista 2018.03.04 11:42
Oceń:

Ok, jak złożę to będziesz za czy przeciw?

Jery 2018.03.03 17:09
Oceń:

W Katowicach się sprawdził to niech u w Wejherowie lata dla postrachu

Mieszkaniec 2018.03.03 16:46
Oceń:

Może zamiast wyrzucać tak duże pieniądze na drona to przeznaczyć je na modernizację kolejnych kotłowni przydomowych a strażnikom kupić drona za 500 zł i niech się bawią

Zen 2018.03.03 18:41
Oceń:

Ty weź sobie o dronach poczytaj. Po co im dron za 500 zł? Równie dobrze moga sobie samochod na baterie kupić. Po co demagogie robiisz? Chodzi o drona ze specjalnym osprzętem. On tyle kosztuje, ale warto bo bedzie czystsze powietrze.

Inny mieszkaniec 2018.03.03 18:33
Oceń:

I co z tego, że 10-ciu wymieni piece, jak ten 11-ty m ulice zatruje? Albo chcemy cos zrobic, albo krytykować. Poza tym to jest projekt z pieniędzy budżetu obywalskiego z którego prywatnych piecu nie da sie wymieniać.

Wejherowski Alarm Smogowy 2018.03.03 14:59
Oceń:

W pełni popieramy ten wniosek. Jeśli komuś zależy na zdrowszym powietrzu niech głosuje

Zainteresowany 2018.03.03 14:56
Oceń:

Popieram, nie ważne kto to zgłosił ważne że temat się rozwija. Taki dron zrobił już porządek w Katowicach, Toruniu i w innych miastach. W Wejherowie i okolicach nie ma czym oddychać. Jeśli komuś to nie przeszkadza to niech nie zabiera głosu, natomiast kto jest za , nich głosuje za projektem.

Popieram 2018.03.03 13:01
Oceń:

Jestem za takimi projektami. Brawo.

Brawo 2018.03.03 12:54
Oceń:

I bardzo dobrze. Głosowanie pokaże czy zatruwanie powierza to problem ważny dla mieszkańców czy tylko jest duzo gadania a tak naprawdę mało kogo to interesuje. Zadecyduje demokracja.

CCC 2018.03.03 12:36
Oceń:

Problemu smogu nie rozwiąże ale budżet miasta wspomoże.

Jestem za 2018.03.03 13:01
Oceń:

Na każdym kroku jak sie mowi o smogu, to pada pytanie: co robi straż miejska i czemu nie kara tych co pala śmieci i dymu jest pełno na ulicy? Wiec o co chodzi? Teraz bedzie miała narzędzia. Zreszta myśle, ze nie tylko o karanie chodzi. Trzeba znajeźć tych co pala śmieci i im pomoc. Moze ich na węgiel nie stać?

OBSREWATOR 2018.03.03 12:00
Oceń:

co to za nagonka, nie ma fotoradarów są drony,

Jan 2018.03.03 12:57
Oceń:

Co ty za bzdury wypisujesz! Chyba tylko po to aby wszysko krytykować. Chcesz aby ciebie truli spalanymi plastikami? Ja nie, a niektórym nie wytłumaczysz i trzeba ich znajeźć i ukrać.

OBSREWATOR 2018.03.03 13:51
Oceń:

a jak było z wprowadzeniem radarów - pieniądze gdzie szły na wprowadzenie bezpieczeństwa- żart, a te gdzie pójdą na ochronę środowiska - ty w to wierzysz, ludzie pala węglem który jest legalnie sprzedawany (pomijam plastiki opony i inne)

Jan 2018.03.04 00:07
Oceń:

No sam przyznajesz że bzdury piszesz. Przeczytaj ze zrozumiem o co w tym projekcie chodzi. Wlasnie o to, aby tych co oponami i plastikiem palą ścigać a nie tych co palą węglem, bo węgiel jest legalny, wiec po co ich ścigać. Poza tym co sie tych fotoradarów uczepił jak jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Jeszcze raz pytam: chcesz aby ciebie truli? Ja nie chce dlatego projekt z dronem poprę.

Komentarze publikowane na portalu Nadmorski24.pl są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Program Telewizyjny
opublikuj swój tekst!

Lubisz pisać i masz coś ciekawego do powiedzenia?
W Portalu nadmorski24 możesz opublikować własny artykuł.

napisz do nas

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z "Polityką Prywatności". Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. [x] AKCEPTUJ