03.03.2018 15:00 1 mike

To nie wszystko jedno, co trafia do kanalizacji…

Zdjęcie ilustracyjne/archiwum

„Toaleta to nie śmietnik” – przypominają władze gminy Szemud. I podkreślają, że poprzez roztargnienie, niewiedzę albo po prostu niedbalstwo można się przyczynić do poważnej awarii systemu kanalizacji.

Co jakiś czas władze poszczególnych gmin przypominają, że wrzucanie odpadków do toalety jest działaniem nieodpowiedzialnym. Zapchane rury kanalizacyjne są prawdziwą zmorą służb komunalnych. Mimo licznych apeli, nadal zaskakuje niewielka świadomość w tym zakresie.

Chusteczki nawilżane, pieluchy jednorazowe, podpaski czy papierowe ręczniki – tego typu odpady często lądują w toaletach, skutecznie zatykając rury i blokując swobodny przepływ wody. Tymczasem powinny one być wyrzucane wyłącznie do kosza.

Powszechne jest także wylewanie do toalet olejów i tłuszczów. Wydaje się, że to całkiem nieszkodliwa forma pozbycia się tego typu nieczystości. Jednak tłuszcze i oleje tężeją w rurach, zmieniają ich średnicę, a z czasem przyspieszają konieczność przeprowadzenia remontu. Co zatem zrobić z takimi odpadami? Powinny być zlewane do zamkniętych pojemników, a następnie wyrzucane do pojemnika na śmieci.

Mat. UG Szemud

Teoretycznie każdy wie, że patyczki do uszu i waciki kosmetyczne nie rozpuszczają się w wodzie. Niestety, również często zalegają w kanalizacji, zbijając się w zwartą masę. To staje się przyczyną zatorów. Ich miejsce oczywiście jest również wyłącznie w śmietniku.

Niektóre osoby wyrzucają do toalety również lekarstwa, a nawet strzykawki. Tymczasem najczęściej zawierają one szkodliwe substancje chemiczne, które sprawiają, że trudniej jest oczyszczać ścieki. Mogą też wywoływać skażenie wód. Zużyte lub przeterminowane środki medyczne należy wyrzucać do specjalnych pojemników, które można znaleźć w aptekach, bądź przekazać do punktów zbiórki odpadów.

W kanalizacji często lądują również resztki jedzenia. Nie wszystkie rozpuszczą się w wodzie, stanowiąc pożywkę dla gryzoni. Co zatem można zrobić z takimi odpadkami? Wrzucić do odpowiednio oznaczonego pojemnika, z uwzględnieniem zasad segregacji.

Jednym z najpoważniejszych problemów jest wyrzucanie materiałów budowlanych, farb czy lakierów do toalet. Tego typu odpady zalegają na dnie przewodów kanalizacyjnych, tworząc zbite i trudne do usunięcia zatory. W efekcie spada przepustowość rur, a nawet może dojść do całkowitego ich zatkania. Wywozem takich materiałów powinny się zajmować wyłącznie uprawnione do tego firmy.

Warto również pamiętać o tym, by do zmywania naczyń, prania i mycia używać środków biodegradowalnych. Takie działanie zdecydowanie ułatwia późniejsze oczyszczanie ścieków.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...