22.02.2018 17:30 32 raz

Jest szansa na kaszubskie świętowanie z prezydentem

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: FB/Andrzej Duda

Niewykluczone, że Andrzej Duda, prezydent RP odwiedzi Nordę w czasie organizowanego w tym roku Zjazdu Kaszubów w Luzinie. Głowa Państwa postanowiła to ważne dla regionu i jego tożsamości wydarzenie objąć swoim patronatem.

Przypomnijmy – XX Światowy Zjazd Kaszubów odbędzie się w Luzinie. Z tej okazji do stolicy gminy zjadą tysiące osób z całego świata, a wszystkich połączą kaszubskie korzenie i miłość do lokalnej kultury. Warto zauważyć, że zlot po raz pierwszy odbędzie się w gminie wiejskiej. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Centrum wydarzenia będzie hala widowiskowo–sportowa i okoliczne boiska, a uczestnicy spotkania podejmą próbę ustanowienia nowego rekordu w grupowym śpiewaniu pieśni kaszubskich. O muzyczną oprawę zadbają również najprawdopodobniej góralskie kapele. Niewykluczone, że do kaszubskiego świętowania przyłączy się prezydent kraju, Andrzej Duda, który to wydarzenie objął swoim patronatem.

W uzasadnieniu decyzji o objęciu zjazdu patronatem czytamy: "W roku Narodowych Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, w uznaniu dorobku i zasług Zrzeszenia Kaszubko-Pomorskiego dla kultywowania kaszubskości jako cennego składnika polskiego dziedzictwa narodowego oraz roli, jaką kaszubska historia, zwyczaje i język odegrały w dziejach naszej Ojczyzny, w przekonaniu, że harmonijne łączenie przez Państwa społeczność szacunku dla tradycji i lokalnych więzi z nowoczesnym myśleniem i umacnianiem samorządności dobrze służy Kaszubom, Pomorzu i całej naszej Ojczyźnie".


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...