Ukryj

23.02.2018 14:40 3 Kwt/UM Gdynia

Gdyński port chce wyjść w morze i szuka terenów do rozbudowy

mat.prasowe

Na sztucznym lądzie, w oparciu o nabrzeża Śląskie i Szwedzkie, ma powstać głębokowodny Port Zewnętrzny wychodzący ponad obecny falochron ochronny. Gdyński port szuka także terenów do rozbudowy i ogłosił chęć kupna terenów od Stoczni Nauta, nabrzeża przy firmie Vistal, po Stoczni Marynarki Wojennej oraz terenów pod dolinę logistyczną na terenie Pogórza i Kosakowa.

Zarządu Morskiego Portu Gdynia ma ambitne plany na rozbudowę portu.

Port Zewnętrzny miałby być terminalem kontenerowym, dysponującym wyposażeniem przeładunkowo-składowym i dostępem do nowoczesnej infrastruktury lądowej. Nowe nabrzeża będą mogły przyjmować także statki pasażerskie. Znalazłyby się tam nabrzeża uniwersalne – podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

W najbliższym czasie wykonane zostaną między innymi badania środowiskowe i inwentaryzacja przyrodnicza. Planowane jest również przeprowadzenie badań wpływu planowanej inwestycji na sąsiadujące odcinki brzegu.

– Obecnie pracujemy nad szczegółową koncepcją rozwiązań hydrotechnicznych oraz rozmawiamy z potencjalnymi inwestorami, którzy wykazują zainteresowanie realizacją projektu. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że wyjście w morze to historyczna chwila w życiu gdyńskiego portu i szansa na podniesienie jego konkurencyjności – mówi Adam Meller. – Brak wolnych terenów i coroczne rekordy przeładunkowe powodują, że musimy uczynić wszystko, co możliwe, aby zapewnić dalszy dynamiczny rozwój portu w Gdyni – dodaje.

Po przeprowadzeniu wszystkich badań Zarząd Morskiego Portu Gdynia podejmie decyzję dotyczącą formuły i zakresu budowy Portu Zewnętrznego.


Czytaj również:

Komentarze

  • leszekzor23.02.2018 21:14:20

    A miasto wyprzedaje portowe tereny pod biurowce!

    8 0 + odpowiedz

  • rambo38nowakrew23.02.2018 16:21:19

    Przestańcie bajdurzyć, bo te plany i wizje niczym "Szklane domy" już nawet śmieszne nie są - stają się żenujące! I najlepsze jest to zdanie : "Brak wolnych terenów i coroczne rekordy przeładunkowe powodują, że musimy uczynić wszystko, co możliwe, aby zapewnić dalszy dynamiczny rozwój portu w Gdyni". A ten niby coroczne rekordy przeładunkowe i dynamiczny wzrost, to przepraszam, w porównaniu z jakim okresem? I jeszcze jedno - co z zapowiadanym połączeniem BCT i GCT, bo jakoś umilkło?

    11 0 + odpowiedz

  • Piotr23.02.2018 15:57:58

    Brawo, będzie budowa jak za dawnych dobrych lat. Na 100 miasta będzie nowy port. Dawni budowniczowie miasta i portu mogą spokojnie spoczywać. Oby wszystko się udało.

    2 10 + odpowiedz

Stop Hejt Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij "zgłoś nadużycie".
Klikając "dodaj", akceptujesz regulamin portalu

KOMUNIKAT Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ZAMKNIJ