20.02.2018 15:15 2 mike/Wsse.gda.pl

Solaria już tylko dla pełnoletnich i bez reklam

Źródło: Wsse.gda.pl

Chociaż moda na solaria dawno już przeminęła, nadal mają one swoich zwolenników. Jednak od ubiegłego piątku (16 lutego) będą mogły z nich korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie. To skutek wejścia w życie ustawy o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dodatkowo praktycznie nie będzie już można reklamować solariów.

W czasach największej popularności solariów, a więc na przełomie XX i XXI wieku, dermatolodzy bili na alarm, wskazując, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może się przyczynić do rozwoju groźnych chorób, w tym nowotworów skóry. Korzystanie z solariów stało się wręcz nałogiem dla niektórych osób. Z czasem sztuczna opalenizna stała się niemodna, a świadomość prozdrowotna Polaków – nieco większa niż kilkanaście lat temu.

Już od dłuższego czasu mówiło się o zakazie korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Jednak odpowiednia ustawa weszła w życie dopiero 16 lutego 2018 roku. Jak przypomina Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku, jej celem jest ochrona przed szkodliwymi skutkami korzystania ze źródeł sztucznego promieniowania ultrafioletowego. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży, choć może zaszkodzić osobom w każdym wieku.

Skóra osób młodych nie jest jeszcze w pełni dojrzała (komórki macierzyste znajdują się bliżej powierzchni skóry niż u osób dorosłych), co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe skóry – przestrzega gdański sanepid.

Nowe regulacje prawne, oprócz zakazu udostępniania solariów nieletnim, wprowadzają też obostrzeń dotyczących reklamy. W zasadzie reklamowanie solariów będzie już całkowicie zabronione.

Art. 4. Zabrania się reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium, w szczególności:
– w telewizji, radiu, prasie, kinach, podmiotach leczniczych, szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz w innych miejscach publicznych;
– na plakatach, w tym plakatach wielkoformatowych;
– w środkach usług informatycznych.
Art. 5. Zabrania się udostępniania solarium małoletnim.
W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby zamierzającej skorzystać z solarium, osoba udostępniająca solarium uprawniona jest do żądania okazania przez tę osobę dokumentu potwierdzającego jej wiek.
W razie nieokazania dokumentu, o którym mowa w ust. 2, osoba udostępniająca solarium odmawia udostępnienia solarium.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...