14.02.2018 08:37 1 mike

Skąd się wzięły Walentynki?

Źródło: Pixabay.com

Walentynki – święto zakochanych czy przede wszystkim dobry biznes? Tutaj zdania są podzielone. O ile Dzień św. Walentego od kilkunastu lat przyjął się już w Polsce, o tyle nadal wiele osób nie wie, jaka jest geneza tego popularnego święta i dlaczego akurat ta data jest tak bliska zakochanym.

W 2018 roku kalendarz liturgiczny nie jest łaskawy dla miłośników święta zakochanych. Walentynki przypadają dokładnie w Środę Popielcową – pierwszy dzień Wielkiego Postu. Pogodzenie radosnego klimatu Walentynek z wielkopostną zadumą dla wielu osób może być sporym wyzwaniem. Warto jednak pamiętać, że historia św. Walentego również odnosi się do dziejów Kościoła, choć obecnie ma już nieco inny wymiar.

Istnieje kilka legend dotyczących patrona zakochanych. Według jednej z nich Walenty żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim i był duchownym, w czasach gdy cesarz Klaudiusz II Gocki zakazał ślubów młodym mężczyznom. Władca uważał, że miłość osłabia jego żołnierzy. Jednak Walenty, nie zważając na zakaz, udzielał w tajemnicy ślubów młodym legionistom. Gdy cesarz dowiedział się o procederze, skazał Walentego na śmierć.

Inna wersja historii Walentego określa go jako rzymskiego biskupa i uzdrowiciela, którego pewnego dnia o pomoc poprosił jeden z przybocznych cesarza. Dostojnik zwrócił się z prośbą o uzdrowienie śmiertelnie chorej córki. Gdy Walenty uzdrowił dziewczynę, uradowany ojciec przeszedł wraz z całą swoją rodziną na chrześcijaństwo. Na wieść o sprawie cesarz wpadł w furię i rozkazał zabić biskupa.

Ostatnia z popularnych legend opisuje św. Walentego jako młodzieńca pomagającego prześladowanym chrześcijanom. Za udzielane wsparcie (podobnie jak w poprzednich przekazach) został skazany na śmierć. Oczekując w więzieniu na wykonanie wyroku, zostawił dla swej ukochanej list, będący pierwszą na świecie walentynką. Podpisał go „Twój Walenty”. Zwrot ten do dziś zdobi większość romantycznych walentynek.

Wspólnym elementem wszystkich przekazów jest data śmierci świętego – 14 lutego 269 roku. Jednak Walentynki stały się popularne dopiero w XV wieku. Wiele osób tego dnia nie zachowuje się racjonalnie, prześcigając się wzajemnie w miłosnych prezentach, niemniej w pewnym sensie właśnie na tym właśnie polega magia tego uczucia.


Jak powiedzieć "Kocham Cię" w kilkunastu językach świata?

– Angielski: I love you

– Arabski: Obiboka

– Chiński: Wo ai ni

– Czeski: Miluji te

– Estoński: Mina armastan sind

– Filipiński: Mahal ka ta

– Francuski: Je t´aime

– Holenderski: Ik houd van jou

– Irlandzki: Taim i' ngra leat

– Japoński: Watakushi wa anata o aishinasu

– Niemiecki: Ich liebe dich

– Rosyjski: Ja ljublju tiebja

– Szwedzki: Jag älskar dig

– Węgierski: Szeretlek

– Włoski: Ti amo


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...