POGODA Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -13°C do -11°C, lokalnie do -16°C. Najniższa tremperatura w rejonie Kaszub i Żuław. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h wschodni, nad ranem zmienny.

Wiadomości

Pat na działkach w Wejherowie – tracą obie strony sporu

2018-02-12 15:30 mike/TTM
Pat na działkach w Wejherowie – tracą obie strony sporu
Fot. TTM

Patowa sytuacja panuje na ogrodach działkowych w Wejherowie. Mimo braku godziwych warunków, ciągle mieszkają tam całe rodziny, bo twierdzą, że nie mają innego wyjścia. Z kolei zarząd walczy z nielegalnymi lokatorami. Odłącza im prąd oraz mówi o braku chęci i możliwości przyjmowania kolejnych osób, które miałyby na stałe przebywać na działkach.

Rodzinny Ogród Działkowy im. mjr. Henryka Sucharskiego jest jednym z największych tego typu ogrodów na całym Pomorzu. Łącznie liczy 1010 działek, z czego zamieszkałych było ponad 300.

To ewenement w skali krajowej, że tylu mieszkańców „odziedziczyliśmy” i już z nimi jesteśmy – mówi Andrzej Nowacki, wiceprezes ROD im. mjr. H. Sucharskiego. – Stanowczo podkreślam, że jako zarząd nie dobierzemy ani jednego więcej – dodaje.

Zarząd od lat walczy o zmniejszenie liczby mieszkańców ogrodu i przywrócenie jego pierwotnego przeznaczenia. Tymczasem znajdują się kolejne osoby, które z różnych powodów decydują się na to, by zamieszkać w tym miejscu. Przykładem może być Arkadiusz Szyca, który w marcu 2017 roku stał się właścicielem jednej z działek.

Chciałem wyremontować ten dom dla dzieci, żeby można było w nim swobodnie przebywać, ale sytuacja zmusiła nas to tego, by tutaj zamieszkać – dodaje pan Arkadiusz.

Innego zdania jest zarząd ogrodów, który uważa, że to celowe działanie uwarunkowane ekonomicznie i nie uznaje argumentów odnoszących się do sytuacji losowej, oraz powołuje się na przeprowadzone wcześniej rozmowy.

Tutaj nie trzeba płacić czynszu, żyje się za 20 złotych miesięcznie – podkreśla Andrzej Nowacki.

To nie było celowe działanie. Mieliśmy duże problemy finansowe i nie było nas stać na dalsze wynajmowanie mieszkania – odpowiada Arkadiusz Szyca. – Stwierdziliśmy, że na jakiś czas przyjdziemy na działkę. Jak sytuacja trochę się polepszy, to się stąd wyprowadzimy – nadmienia.

Na tę chwilę jesteśmy zmuszeni, żeby tutaj być – mówi pani Ilona, partnerka pana Arkadiusza. – Niestety, te warunki zagrażają życiu i zdrowiu. Muszę pilnować dzieci, żeby nie zawadziły o świeczki – dodaje.

Od grudnia 2017 roku na działce, którą zamieszkują pani Ilona i pan Arkadiusz z dziećmi, została odcięta energia elektryczna. Od tamtego czasu dzieci muszą uczyć się i bawić przy świeczkach. Zarząd miał poinformować o takiej możliwości już podczas podpisywania umowy o dzierżawę działki, w której jest wyraźnie zapisane, że nie może być ona zamieszkiwana.

Najemcy wszystko podpisują, mimo że jest regulamin, statut i uchwała sejmowa – podkreśla Jadwiga Lewandowska, prezes ROD im. mjr. H. Sucharskiego.

Za zarządem stoi prawo i wewnętrzne regulaminy, z którymi zapoznawani są dzierżawcy. Dodatkowo na działkach ma nie być warunków do zamieszkiwana, ze względu na brak czynnego wodociągu, możliwości wywozu nieczystości i odpowiedniego transformatora. Ten, który funkcjonuje, jest przystosowany jedynie do obsługi działek rekreacyjnych, a nie mieszkalnych. To sprawia, że rodzinne ogrody działkowe nie są terenami, które można zamieszkiwać.

Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM

Ponieważ domy na działkach nie są lokalami mieszkalnymi, osoby, które tam zamieszkują, w świetle prawa są bezdomne – zaznacza Anna Kosmalska, dyrektor MOPS w Wejherowie.

Teoretycznie osoby formalnie bezdomne mogą liczyć na wsparcie miasta w uzyskaniu mieszkania. W praktyce okazuje się jednak, że zapewnienie lokalu mieszkalnego to wyzwanie, któremu magistrat nie może podołać.

Jedyna pomoc, jaką może zaoferować miasto, to przydział lokalu, wtedy gdy taki mieszkaniec złoży odpowiedni wniosek. Na dzisiaj, jak powszechnie wiadomo, nie ma wolnych lokali mieszkalnych – informuje Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Tak naprawdę nikt nie ma pomysłów na to, w jaki sposób wyjść z tej patowej sytuacji, a zwłaszcza jak pomóc dzieciom. Opisywaną rodzinę skontrolował MOPS, który stwierdził, że nie są one zagrożone.

Dzieci chodzą do szkoły, są ubrane adekwatnie do pory roku, nie są też zastraszone. W miarę własnych możliwości rodzice zabezpieczają podstawowe potrzeby dzieci, natomiast wymagają naszego wsparcia finansowego, w opłatach za dostarczanie energii elektrycznej, i innego nie oczekują – potwierdza Anna Kosmalska.

Warto podkreślić, że działka pana Arkadiusza nie jest jedynym przykładem odcięcia prądu. Trudno jest jednoznacznie wskazać, kto w takich przypadkach ma rację. Zarząd działek i osoby, które zamieszkują na tym terenie, kierują się własnym dobrem. Bezradne są także władze Wejherowa.

Miasto nie ma żadnych możliwości prawnych, aby uczestniczyć w sporze między działkowiczami a zarządem ogrodów. W niektórych wypadkach na pewno sytuacja jest trudna. Mamy nadzieję, że dojdzie do rozwiązania sporu w trybie negocjacji – mówi Beata Rutkiewicz.

Czy tak się stanie, tego na razie nie wiadomo. I póki co, nie widać takich chęci ani możliwości. Jedno pozostaje pewne – sprawa musi zostać rozwiązana. W przeciwnym wypadku cierpieć będą zarówno działkowcy, jak i mieszkające tam osoby oraz ich dzieci.

mike/TTM

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (80)

AK 2018.02.21 21:13
Oceń:

prosze przejsc sie deptakiem albo ulica Wołowa w godz wieczornych nie idzie odychac taki dym leci z kominów a wy oceniacie ludzi na działkach którzy pala (wiekszosci ) drewnem .Jestem tez działkowiczem tego ogrodu znam ten ogród od podszewki i jest mi naprawde wstyt za takie głupie komentarze .Nie znacie nas nie wiecie dlaczego nie którzy tu musza mieszkac najlepiej oceniac i pisac nie prawde zycze wszystkim którzy maja bogatych rodziców itp zeby dostali poprostu zyciowego kopniaka w d*** i tez zamieszkali pod mostem zycze z całego serca

działkowicz 2018.02.17 12:15
Oceń:

Do WTF -nie przypominam sobie żebym miała takiego kretyna za znajomego więc nie wiesz jakie warunki życowe zapewniłam moim dzieciom .Może twoje dzieci się ciebie wstydza bo moje nie.

Staiger 2018.02.16 20:34
Oceń:

A ja sądzę że Pan prezydent Krzysztof . powinien oddać ten teren ogrodów pod budowę szkoły i problem byłby rozwiązany. Działkowicze wiedzą dokładnie że w ten sposób może z nimi zrobić porządek.

Lukasz 2018.02.16 09:33
Oceń:

Ja mieszkałem z rodziną na działkach 19 lat , przez ten czas rodzice odkladali pieniądze. Po tych wszystkich latach w końcu kupili za miastem działkę budowlaną i wybudowali dom.

Janek74 2018.02.16 14:06
Oceń:

Gratuluję .Ważne jest mieć w życiu cel i do niego dążyć !! To co dzieje się na działkach ,to wielki skandal ! Widać,że prawo nie jest przestrzegane i jest cisza a z tej rodziny zrobili przestępców - SKANDAL ! To nic ,że Arek podpisał głupie papiery i że był w Norwegii ,liczy sie fakt (budynki bez pozwolenia na budowę i zarząd to akceptuje ,tak wiec niech odwalą się od Arka i jego rodziny .AMEN !)

Przemek 2018.02.16 13:23
Oceń:
maniek 2018.02.15 20:43
Oceń:

I po raz kolejny Wejherowo zostanie przedstawione w złym świetle. Dziś w programie UWAGA TVN zapowiedziano materiał na opisany temat, który niebawem w programie.

olczak 5 2018.02.22 11:40
Oceń:

A kiedy dokładnie będzie emisja?

Obserwator 2018.02.14 23:56
Oceń:

Widać że najbardziej te działki przeszkadzają państwu z orleksów, a na spacerki z pieskiem latem gdzie chodzą-na działki żeby piesek nie obesrał chodnika przed blokiem bo trzeba posprzątać .

JA 2018.02.14 23:44
Oceń:

Do lol i ...... -a skąd wiecie że ci ludzie ciężko nie pracują i nie płacą podatków

lolo... 2018.02.14 22:16
Oceń:

Do asdfg. Wez młot i p********* się w łeb cymbale jeden p*********.

asdfg 2018.02.15 14:03
Oceń:

Cymbał cię spłodził życiowa ofermo...

kamil 2018.02.14 20:53
Oceń:

Do kamili wstyd to jest pisać takie bzdury życzę ci żeby ci się noga powinęła i zamieszkała pod mostem lub w jakiejś studzience ciepłowniczej pamiętaj jesli tam nie przebywasz to nie pisz bzdur życzę ci niepowodzenia oby jak najszybciej

LOLO... 2018.02.14 20:45
Oceń:

dO MĄDREGO PISAĆ DO GDAŃSKA NIE MA PO CO BO TAM JEST GŁÓWNYM SMOCZYŃSKI KTÓRY MA W WEJHEROWIE DZIAŁKE I ON O TO WALCZY ŻEBY LUDZI ZAMIESZKAŁYCH WYŻUCIĆ.

LOLO... 2018.02.14 20:33
Oceń:

Wiadomo kto robi zadyme Pan Smoczyński z okręgu gdańskiego i to od wielu lat Pan Edek Pani Jadzia i wielu innych co przy korycie siedzą innych od ponad dekady jak są wybory do zarządu to zawiadomienia są wysyłane do swoich ludzi tylko po to żeby ich ponownie wybrać działkowicze ci co tam mieszkają obudzcie się wreszcie i zrubcie coś w tym kierunku kamery które tam na działkach postawili to nie dla ochrony działek tylko są nastawione żeby mieli podgląd na ich działki bo kiedyś tym co tak byli wrogo nastawieni na działkowiczy bo wyłączyli im prąd to zdewastowali im działki.A tego nie mówią że za pieniądze działkowiczów jeżdzą na wycieczki po kraju i Szwecji a za prąd ludzie płacą drożej a jak jest awaria w trafostacji to doliczają każdemu do rachunku póki ta stara gwardia będzie tam żądzić nic się na lepsze nie zmieni po prostu trzeba ich pogonić w nagrodę oni pensji nie biorą tylko nagrodami się obdzielają czas na młodych którzy myślą przyszłościowo a nie jak ci co mają zakorzenioną komunę Kidyś byłem działkowiczem to wiem co tam się działo jeden gościu pędził bimber hurtowo prąd miał na lewo Policja zkonfiskowała jego wyroby a zażąd nic mu nie zrobił tylko skrzynke elektryczną zrobili mu żeby licznik był na zewnątrz .DZIAŁKOWICZE PISZCIE DO WARSZAWY DO PIS.. U ONI WAM POMOGĄ JAREK ZROBI Z NIMI PORZĄDEK.

Staiger 2018.02.16 20:58
Oceń:

Pan Jarek lubi porządek i uwierz że z tą działkową patologią zrobił by porządek. Zdelegalizował by zarząd , kazał zburzyć samowolę, po czym z pod działki odłączył media. Mieszajcie więcej kijem w gównie ,większy smród będzie Uwaga w tym pomoże. W końcu z tymi slumsami zrobią co trzeba . A dodam że sam jestem działkowiczem .

Obserwator 2018.02.15 00:37
Oceń:

A jak go mogli ukarać skoro sam pan Smoczyński i cała reszta się w ten bimberek zaopayrywła.

Stefan 2018.02.14 15:58
Oceń:

Witam obie strony sporu i jakże w większości zionących jadem komentatorów , którzy nie do końca znają stan rzeczy a mają jakieś dziwne prawo do wypowiadania się w kwestiach o których nie mają pojęcia .Chciałbym przybliżyć kilka faktów dotyczących wypowiedzi pana wiceprezesa , którego zresztą fanem nie jestem , gdyż jest to aferzysta i działa ze szkodą na rzecz ogrodu .Gdyby nie ten pan to zapewne ta sytuacja w jakiej znajduje się w tej chwili ogród jak i działkowicze i osoby tam mieszkające , nie byłaby się wydarzyła . Otóż zaczynamy, pan Nowacki stwierdza że koszta mieszkania na działkach to kwota około 20 zł bo nie płaci się czynszu ,śmiech na sali ., spróbujmy przybliżyć te rzeczywistą kwotę , więc zacznijmy wyliczankę :

-20 zł pana „Andrzeja” ,zapewne chodziło o opłatę ogrodową wpłacaną co roku na rzecz ogrodu
trzeba dodać że kwota ta zależy od metrażu danej działki i może się zwiększać lub zmniejszać w zależności od ustalonego preliminarza na następny rok , który to ustala konferencja delegatów .
-250 zł wypadki za wuwuz nieczystości ciekłych (fekalia) , no bo przecież ci ludzie tego nie wypijają , jak państwo myślą ,czy może w jakiś magiczny sposób szambowe wróżki wynoszą nocą kupki , zupełnie za darmo ;-)
-50 zł opłata za wywóz śmieci , no chyba że mieszkający tam ludzie nocami kopią doły w których to na swoich posesjach co noc zakopują śmieci jak pies kości ,hahah:)
-100 zł to taka lekka kwota za zużycie gazu na działkach , to koszt około dwóch butli gazowych , przeznaczenie takiego gazu ; ludzi mieszkających w blokach uświadamia się , że taka butla służy jako źródło zasilania kuchenki gazowej .
-250 zł - wzwyż i to dużo to opłata za energię elektryczną trzeba tutaj podkreślić że koszt jednego kW Energi to koszt 0,61 zł + 10% czyli około 66 zł ,dla porównania ja w domu płacę 0,21 zł .
-300 zł to miesięczny koszt ogrzewania w sezonie zimowym , w zależności od tego jakie kto stosuje ogrzewanie i mino dziwnych wypowiedzi na forum ,cytuje „Te działki to chyba największe źródło smogu w Wejherowie. Wieczorem dym wisi w powietrzu jak w wędzarni...” , nie każdy proszę państwa pali tutaj butami a i one z czasem się kończą , więc trzeba zaopatrzyć się w opał i to taki sam jaki niezmienne stosuje się od czasów neandertalskich , dla ułomnych są to np. drwa , węgiel .
Warto też dodać że nie tylko domy na działkach, ogrzewane są takim opałem , to także dla przykładu cała zachodnia strona Wejherowa , ta za działkami, także musiałaby zostać wysiedlona i zaorana , i o zgrozo oni także palą w piecach.

Sumując 970 zł to takie średnie koszta utrzymania domu w tych warunkach , należy zauważyć także że ci ludzie sami naprawiają , remontują sobie te budynki gdzie ponoszą koszta materiałów budowlanych i pracowników . Co państwo mieszkający w bloku mają np. doliczone do czynszu, i jak się coś popsuje to po zgłoszeniu do spółdzielni mieszkaniowej przyjdzie i naprawi nam pan „Czesiek”.Proszę mi powiedzieć jeżeli przykładowo ktoś zarabia 2500 zł i ma zapłacić ratę za mieszkanie , i wyżywić siebie i dzieciaki to gdzie ma się udać ?

Wiadome jest że każdy z nas musi gdzieś mieszkać , przykre jest stwierdzenie cytuje „Niech idą pod most albo na dworzec spać albo lepiej pójdą do pracy i wynajmą mieszkanie pozdrawiam.” , nadobny autorze tego jakże wyrafinowanego komentarza , życzę ci z całego serca abyś pod takim mostem wylądował . Nie każdego stać na mieszkanie ,nie każdy ma zdolność kredytową aby takie mieszkanie dostać , nie każdy ma prace na tyle płatną żeby było go stać na godziwe warunki egzystencjalne , i co najważniejsze nie każdemu zdrowie pozwala na polepszenie sobie statusu społecznego , tam też mieszkają ludzie i mają prawo, jak każdy do godziwego ŻYCIA !!!
Tym mieszkańcom wcale nie żyje się tak łatwo jakby się państwu wydawało , zarząd skutecznie utrudnia życie tym ludziom poprzez zamykanie bram wjazdowych na pół roku ,bez możliwości wjazdu. Albo zakładanie monitoringu rzekomo dla bezpieczeństwa działkowiczy ,a w rzeczywistości służącego do pilnowania bram wjazdowych i działek zarządu .

Odczytałem taki komentarz cytuje „Generalnie ten problem występuje w całej Polsce,dlatego ,że źle się interpretuje prawo do dzierżawy danej działki ogrodniczej tzn.w każdym statucie takich ogródków powinno być zapisane i potem egzekwowane prawo tylko do uprawy danej działki i wypoczynku na jej terenie.Proszę zapoznać się z prawem w tym względzie obowiązującym np.w Niemczech.Podam kilka przykładów ;zakaz stawiania budynków ,altan trwale związanych z gruntem,brak wszelkiej infrastruktury np.elektrycznej,kanalizacyjnej,wodnej.Dany właściciel ma prawo tam tylko przebywać w celu uprawy i odpoczynku.Może trzeba w końcu uczyć się od mądrzejszych ....” , ma pan rację tylko polityka socjalna krajów zachodnich a w szczególności w Niemczech wygląda troszkę inaczej , w przeciwieństwie do Polski tam inwestuję się w mieszkania socjalne , dla przykładu już 16 latek za zgodą rodziców może mieszkać sami dostaje lokal od miasta , i nie jest zmuszony do mieszkania na działkach .W tym przypadku ma pan rację .

Odniosę się do autora tego komentarza cytuje „A może by tak wprowadzić zakaz stawiania budynków, a wydzierżawiać tylko osobom, które są w posiadaniu nieruchomości mieszkalnej, tzn. mają gdzie mieszkać?” , widać że nie jest pan działkowiczem i nie zna pan ani statutu ani minimalnie prawa budowlanego .
7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 oraz z 2014 r. poz. 40) w art. 29.
ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. 2014 r. poz. 40) w art. 13.
ustawie z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 528) w art. 3.
regulaminie ROD z dnia 1 października 2015 r. w § 44.
Pan się zapozna zanim palnie głupotę ;-)
W reportażu była mowa o złym stanie transformatora . Większej bzdury nie słyszałem . Zwiększenie zużycia Energi elektrycznej następuje w okresie wiosenno letnim kiedy to ogród wraca do życia .Kiedy to wszyscy użytkownicy ogrodu zaczynają korzystać z różnorakich urządzeń w swych ogrodach .Grupa energia proponowała zarządowi modernizację transformatora , i podpisanie z użytkownikami dziełek indywidualnych umów na odbiór energii elektrycznej , na co zarząd się nie zgodził . Odpowiedź jest prosta są dwie tego przyczyny , pierwszą z nich jest brak możliwości ograniczenia dostaw energii , gdzie zarząd nie miałby w takim przypadku karty przetargowej , dwa jeżeli dostawca dostarcza energie o stawce 21gr za kW a działkowiec płaci 66gr za kW odpowiedzcie sobie państwo sami .
Reasumując dzięki ludziom tam mieszkającym , zmniejszył się współczynnik włamań i kradzieży sam jestem zaprzyjaźniony z dwiema rodzinami obok mojej działki i całe szczęście że tam mieszkają .Raz już sąsiad złodzieja przeganiał mimo tych gestapowskich kamer .I proszę mi wieżyc albo i nie, ci ludzie pracują i to ciężko ,nie piją, nie mają mieszkań na wynajem jak niektórzy twierdzą , nie mają 500+ ponieważ suma zarobków przekracza klasyfikację do świadczeń , nie mają zdolności kredytowej , ale gdzieś mieszkać muszą i daj im panie boże żeby jak najdłużej w tym miejscu , wszystkim zazdrosnym posiadaczom mieszkań i możliwości w życiu ,życzę swobody ducha i spokoju sumienia po tym jadzie jaki wylaliście w komentarzach .Sam zarząd moim skromnym zdaniem nie jest zły tyle lat dawali radę i było dobrze . Problemy pojawiły się po przyjęciu w poczet władzy wykonawczej pana Nowackiego , który uważam odpowiedzialny jest za tą hekatombę.
Pamiętać należy o tym że ogród służy nie tylko ludziom tam mieszkającym ale i setką rodzin mających tam ogrody , ich przyjaciołom , znajomym całym rodziną spędzającym tam czas na grillowaniu , relaksie , odpoczynku itp. Jest to azyl i miejsce zabaw dla dzieci , które będą na was emerytów pracowały , a dla emerytów którzy zapracowali na to by móc odpocząć i dla was moi mili byście mieli gdzie spędzić czas . Włączcie ten prąd tej rodzinie . Jak to mawiała moja babcia „pozwólmy być szczęśliwym każdemu na swój sposób”. Miasto nie ma lokali socjalnych bo po co je budować , a żyć trzeba dalej nie koniecznie na ulicy . Trochę refleksji mili państwo .

AK 2018.02.17 19:39
Oceń:

zgadzam sie z toba Stefan Masz racje w 100 procentach znam ten zarzad od podszewkii duzo moge powiedziec pozdrawiam

jo 2018.02.15 13:26
Oceń:

No Stefan dałeś radę. Zgadzam się z Tobą. BRAWO TY!!!!!!!!!

Adam 2018.02.14 23:28
Oceń:

W końcu ktoś napisał prawdę .W 100% się z tym panem zgadzam.

działkowicz 2018.02.14 17:26
Oceń:

Zgadzam się z tym panem , a miasto powinno rozważyc sprzedaż tych gruntów działkowiczą na własnośc , ludzie by mieli gdzie mieszkac i nie byłoby problemu , puki sami sobie radzą to po co to ruszac? i nikt nie byłby uzależniony od kaprysów zarządu że jak coś sie nie podoba albo fikniesz to ciebie bez prądu w zimie zostawia hitlerowskie metody !!

Ola 2018.02.16 20:06
Oceń:

Miasto nie jest właścicielem gruntu, nie moze go sprzedać. Poza tym, jak nie stac na wynajem, to jak kupi dzialke? To nie sa tereny do mieszkania, tylko zielone tereny rekreacyjne...

Ala 2018.02.13 22:42
Oceń:

Zgadzam się z Lusi 1964 .Urzytkuje tam działkie bardzo długo i mam porównanie kiedyś to był raj dla złodzieji altanki były ciągle okradane teraz jest spokojniej .Żyjmy i dajmy żyć innym ,trochę empatii a tu wszyscy plują jadem .

Lusi1964 2018.02.13 19:35
Oceń:

Place podatek za dzialke i opłaty za prąd. Nigdy tam nie zostałam nawet na noc , może sprzedać dzialkowicza ta ziemię i wtedy niech mieszkaja sobie na swoim? ??

Janek74 2018.02.13 23:48
Oceń:

Prawda ,ale czy biedni ludzie będą wstanie spełnić wymogi inwestycyjne typu (wodociąg,kanaliza,ogrzewanie gazowe ) .Odpada palenie w piecu ! Takie inwestycje kosztują !

MM 2018.02.13 23:58
Oceń:

Skoro tu mieszkają po kilka i kilkanaście lat to mają wodę, szambo, ogrzewanie i umowę z ZUK-em na wywóz śmieci.

Lusi1964 2018.02.13 19:26
Oceń:

Dzieki temu, że mieszkają tam rodziny na działkach jest bezpieczniej . Mam tam działkę rekreacyjna i nawet wieczorowa pora mogę iść tam na spacer.

Zainteresowany 2018.02.13 14:16
Oceń:

Komentarz odnosnie tematu powyrzej zostal usuniety przez Blogera.
Regulamin z mej strony odnosnie wpisow zostal zachowany.

jo 2018.02.13 13:09
Oceń:

Jak to jest że osoby blisko współpracujące z zarządem albo nawet z nim związane (Pani Asia ta która ma klucze od bramy albo Pani Basia) mogą sobie mieszkać na działkach a innym odcina się prąd. Chciałbym zaznaczyć że jestem przeciwnikiem zamieszkiwania na działkach ale czasami tak bywa. Jeśli to jest na jakiś czas to ok jeśli na stałe to nie. A zarząd niech najpierw spojrzy na siebie a później na innych. Bo parking woła o pomstę do nieba.

M 2018.02.13 12:00
Oceń:

Tak będzie do czasu jakiegoś wypadku spalenia lub zaczadzenia ludzi.

Mądry 2018.02.13 09:43
Oceń:

Kochani też jestem w zarządzie ROD ale w innej miejscowości i powiem wam tak : zarząd rod w Wejherowie to jedno w każdej chwili możecie Panią Prezes czy zarząd zmienić i wolnym zebraniu to nie jest tak że oni są nie do ruszenia to działkowicze wybierają sami kto tymi działkami zarządza po drugie jest jeszcze taka jednostka jak PZD oddział Gdańsk i tam też wszelkiej pomocy prawnej czy innej otrzymacie .( A Pani Jadwiga niech tak nie cwaniakuje bo święta nie jest i ma swoje za uszami ) a co do zamieszkiwania na ROD się nie wypowiadam bo życiu różnie bywa .

Jack 2018.02.13 09:16
Oceń:

Zastanawiam się dlaczego został odcięty prąd tej rodzinie? Nie płacili rachunków? Nie wiem jak można pisać, że koszt zamieszkiwania to 20zł/m-c. A gdzie koszty: wody, ogrzewania, en.elektrycznej. Zarząd ROD powinien działać w ramach prawa. Tzn. powinni wystąpić do sądu o eksmisję. Działają jak bandyci... Czy w statucie mają zapisane, że za zamieszkiwanie na teranie działek grozi odcięcie energii elektrycznej? Tam mieszkają także dzieci, ze względu bezpieczeństwa nie powinno się działać w ten sposób.

Ktoś 2018.02.14 23:33
Oceń:

Bo ci "bandyci " wyłączają prod za byle gówno nie muszą mieć konkretnego powodu

tix 2018.02.13 10:31
Oceń:

Pisz prawdę ,a nie półprawdy . Też bym chciał płacić za wodę ,a nie ja teraz za wodę i ścieki wliczone w m3 wody . Na działkach płaci się za tylko wodę,,,,,,,,,,,,nad ściekami nie ma kontroli . Energię wszędzie się opłaca ,także następna półprawda. 20 zł m-c ,a spróbuj mieszkać legalnie na którymś z osiedli i wyjdzie tobie jakie są LEGALNE koszty zamieszkiwania . Działka rekreacyjna ,to działka ,a takie gadanie o problemach z zamieszkiwaniem to bajka . Po ludzku rozumiem ,że rok bo noga się powinęła ,choc i to za dużo . Ludzie płaczą ,że 5 dzieci i nie ma co i nie ma jak ,ale 2500 na miesiąc za samo posiadanie dzieci wpada ,co nie? oj to temat rzeka ,ale w 99% przypadków to cwaniactwo i tyle

Mmm 2018.02.13 07:36
Oceń:

A co ona napisala ? Że niczego nigdy nie dostala i wychowała 5 dzieci. Nie potrafisz czytac a sie wymadrzasz. Ale ta reklama jest upierdliwa.

Agataaaa 2018.02.12 23:31
Oceń:

Szanujmy się ludzie,mieszkalam na działkach przez 20lat jak i moje rodzeństwo oraz rodzice.. Wszystko bylo dobrze . . Nikt nie miał nic przeciwko .a teraz są takie cyrki.GDZIE ci ludzie mają iść!!! No GDZIE ,miasto nie da mieszkania ..bo nie maja lub trzeba czekać kilka lat ..dla nie których to jedyne wyjście .nie jest to łatwe zostawić cały dorobek zycia..

Paweł 2018.02.13 08:40
Oceń:

Z całym szacunkiem, ale kupienie działki to koszt, wybudowanie domu odpowiedniej wielkości to kolejne koszta. Te pieniądze równie dobrze mogłyby równie dobrze zostać przeznaczone na czynsz za mieszkanie. Proszę pamiętać, że jest to nieprzestrzeganie prawa, które zabrania mieszkania na działkach.

... 2018.02.13 08:34
Oceń:

Miasto nie da mieszkania??? No błagam!!! No z nieba nic nie spada. Ja jakoś musiałam sobie sama poradzić ale niestety samo mi nic nie zapukało do drzwi.

asdfg 2018.02.13 07:18
Oceń:

Weź kredyt, zmień prace kup/wynajmij swoje... Jak większość!

tic 2018.02.12 23:04
Oceń:

Wystarczy na początek sprawdzić PIT delikwenta ,tam wyjdzie w przybliżeniu temat zarobków i jak ściema ,to wyjazd ,a działka oddana za bezumowne zamieszkiwanie

Kamila 2018.02.12 22:18
Oceń:

Prawda przedstawia się następująco! To nie są działki mieszkalne a rekreacyjne! Nikt nie może tam mieszkać a mieszkają tam osoby które mają firmy, samochody i żyją za frajer. Chleja, i się bawią, samowola budowlana i tyle. Spalanie ogromnej ilości śmieci, kanaliza i woda na lewo, własne pompy wodne. Do tego mnóstwo zwierząt. Jak dla mnie to wstyd mieszkać na takiej działce bez meldunku. Jak osoba bezdomna. Zarząd powinien zrobić z tym porządek jak najszybciej!!! Robić kontrole, wypowiadać umowy cwaniaków. Korzystają na tym tylko cwani ludzie!!!!

Jack 2018.02.13 09:19
Oceń:

Może Oni mieszkają tam rekracyjnie... ;-) :-P

działkowicz 2018.02.13 00:31
Oceń:

Nie znasz ludzi tam mieszkających to się nie wypowiadaj.Mieszkam na działce ponad 20 lat i nie żyje tu za frajer ,nikt za darmo mi nic nie daje.Wychowałam 5 dzieci bez 500+ i bez pomocy państwa i opieki społecznej bo normalni ludzie w tym państwie pomocy nie dostają. Jestem takim samym człowiekiem jak ty ale sądząc po twoim komentarzu mądrzejszym i nie wstydzę się tego że tu mieszkam.Wstydzić to powinna się nasza władza że nie ma dla nas mieszkań,nie każdy może kupić sobie mieszkanie.

Lol 2018.02.13 16:08
Oceń:

Władza nie ma swoich pieniędzy żeby Ci kupować mieszkanie, to są pieniądze ciężko pracujących ludzi, powinno Ci być wstyd okradać naród pracujący zamiast samemu wziac się do roboty

.... 2018.02.13 08:40
Oceń:

Wstyd że władza nie może zapewnić mieszkań hahaha padłam. Nie każdy może kupić sobie mieszkanie, owszem bo większość ludzi pracuje i ma mieszkania na kredyt i nie czekają ąż im ktoś coś da.

daj daj daj daj 2018.02.13 07:22
Oceń:

Wstydem jest to, że dorosły człowiek płodzi dzieci bez opamiętania, a potem nie może ich utrzymać! Nie stać cię imbecylu, to kup prezerwatywy. Z jakiej racji państwo ma coś ci dać? Z czego ma ci dać? Z naszych pieniędzy? Komuna się skończyła, albo sobie radzisz albo nie, nikt ci nic nie będzie dawał oszołomie... Działki zaorać i sprzedać teren pod budowę mieszkaniową!

działkowicz 2018.02.13 12:03
Oceń:

Imbecylem to ty jesteś ,naucz się czytać ze zrozumieniem .Dzieci mam już dorosłe i wychowałam dzieci za własne zarobione pieniądze a skoro pracowałam to i płaciłam podatki.A ty nie masz prawa mówić komuś ile ma mieć dzieci.

WTF 2018.02.16 14:48
Oceń:

Widzisz imbecylu, napłodziłeś dzieci i nie potrafiłeś im zapewnić, podstawowej potrzeby życiowej... Normalnego dachu nad głową... Wstyd mieć takiego ojca...

Janek74 2018.02.12 21:47
Oceń:

Wipler (był członkiem socjalistycznego ugrupowania) ,przyjęcie go do partii KORWIN ,to był wielki błąd !

161 2018.02.14 20:50
Oceń:

Haha. To jest typowe dla "narodowców" i tzw. neoliberalnych talibów-korwinistów. Jak któryś wpadnie na złodziejstwie, hajlowaniu to się od niego odcinacie, a wszyscy jesteście w to umoczeni po uszy.

Janek74 2018.02.15 14:51
Oceń:

WSZYSCY ?? tak socjaliści tak myślą i czynią ( nie wiedzą co to wolność - podejmowanie decyzji bez prowadzenia za rączkę ).Młodzi i średni wiekiem ,którzy wyjechali z tego bajzlu (neokomunizm ,partiokracja,nepotyzm),doskonale znają znaczenie tych słów i na własnej skórze odczuwają ,WIELKĄ NARODOWĄ ZDRADĘ (przy okrągłym stole z 1989r - tzw TARGOWICA (skumali się cwaniacy z starej i nowej nomenklatury,sprzedali majątek narodowy za grosze ,sami powskakiwaki w super płatne posadki) .

Konserva 2018.02.15 17:12
Oceń:

Korwin nawoływał, żeby, jak w krajach rządzonych przez isis, obcinać rękę złodziejom.

Chyba przetał to mówić, odkąd jego córka zaczeła być łapana na kradzieżach w sklepie. Taki specjalista od twardego wychowania dzieci, nawet książkę o tym napisał. No ale córka widocznie uodporniła się na klapsy i wybrała wolność, chyba w imię zasady "własność to kradzież" hahaha.

CCC 2018.02.12 21:15
Oceń:

Czy te działki są komuś potrzebne?. Rozumiem że ktoś chce sobie tam uprawiać warzywka, ale czy są one ekologiczne?,- mam co do tego wątpliwości. Zaorać te działki i postawić bloki z Rządowego programu mieszkanie + . Problem rozwiązany z pożytkiem dla obywateli.

amen 2018.02.12 21:51
Oceń:

Człowieku Wejherowo i tak w tą stronę jest nie przejezdne a Ty chesz tam jeszcze bloki stawiać :D do centrum z Sucharskiego godzinę trzeba będzie jeździć. Ja się cieszę że te ogródki są tam gdzie są.

Anonim 2018.02.12 20:47
Oceń:

A może by tak wprowadzić zakaz stawiania budynków, a wydzierżawiać tylko osobom, które są w posiadaniu nieruchomości mieszkalnej, tzn. mają gdzie mieszkać?

xxxx 2018.02.12 22:08
Oceń:

Jest zakaz stawiania domów, prawnie można altankę.
Te budynki to samowola.

Janek74 2018.02.12 20:19
Oceń:

Wielkie rozdawnictwo socjalne (dodatkowy nowy socjal tzw 500 plus ),uczy życia na koszt innych ludzi pracujących (okradanych przez bandyckie państwo ,podatek dochodowy tzw kara za pracę - SKANDAL ) .Tylko niskie proste podatki ,niskie opodatkowanie ludzi pracy a nie rozdawnictwo ,zachęci ludzi do pracy i znacznie porawi los wielu ludzi zmuszanych do wyjazdu z tego kraju !! Już czas na dobre zmiany partia WOLNOŚĆ !

aaa 2018.02.12 21:08
Oceń:

Wipler - partia Wolność.

krt 2018.02.12 19:39
Oceń:

Ludzi wy chyba się z małpami na rozumu pozamienialiście. Jeszcze 5 lat temu nikt nie słyszał o żadnym smogu. Nagle każda jest znawcą w dziedzinie środowiska i powietrza xD . Mi też przeszkadzają te smrody z kominów jak przechodzę koło jakiegoś kopciucha ale wartość całkowitego strumienia CO2 wprowadzanego do atmosfery przez człowieka poprzez swoją aktywnością przemysłową i rolniczą to tylko około 3.4%. Nikt mi nie powie że w Polsce jest największy problem z tym całym smogiem w Europie. Bo u nas się pali śmieciami a w 'bogatej' Białorusi czy Ukrainie każdy ma piece na ekogroszek i pelet. :D

abc 2018.02.12 18:59
Oceń:

haha wolne lokale są i to miasta . Stoją puste a ludzie nie mają gdzie mieszkać,,,,,,,

Smog i sciemaaa 2018.02.12 18:00
Oceń:

Najwięksi truciciele Wejherowa!!! Wynajmują lokale w mieście a sami mieszkają za darmo. Taka prawda!

Marko 2018.02.12 17:50
Oceń:

Generalnie ten problem występuje w całej Polsce,dlatego ,że źle się interpretuje prawo do dzierżawy danej działki ogrodniczej tzn.w każdym statucie takich ogródków powinno być zapisane i potem egzekwowane prawo tylko do uprawy danej działki i wypoczynku na jej terenie.Proszę zapoznać się z prawem w tym względzie obowiązującym np.w Niemczech.Podam kilka przykładów ;zakaz stawiania budynków ,altan trwale związanych z gruntem,brak wszelkiej infrastruktury np.elektrycznej,kanalizacyjnej,wodnej.Dany właściciel ma prawo tam tylko przebywać w celu uprawy i odpoczynku.Może trzeba w końcu uczyć się od mądrzejszych ....

Przemysław 2018.02.12 17:20
Oceń:

Ty k**** Jeżeli twierdzisz że Ogrody są jednym z większych źródeł zanieczyszczeń w Wejherowie poprzez smog . To w takim razie trzeba zlikwidować także całe osiedle kotłowskiego wszystkie domu dookoła miasta te które są wolnostojące i same Opalają sobie dom ci ludzie palą takim samym materiałem jak wszyscy inni K**** j***** w dupę . życzę ci Olą żebyś zanim coś p*********sz przemyślał co piszesz

o w mordę 2018.02.12 17:52
Oceń:

Co za imbecyl... To, że ktoś truje to znaczy, że wy jesteście usprawiedliwieni? :D Działki nikomu są nie potrzebne, szczególnie w tym miejscu. Tam powinno stać eleganckie osiedle np. szeregowce lub bloki maksymalnie dwu piętrowe i nie budowane przez orlex, a kogoś kto buduje mieszkania o wyższym standardzie z pełną infrastrukturą. A działeczki to niech są sobie gdzieś na obrzeżach Gościcina albo gdzieś pod Choczewem :D

Przemek 2018.02.14 11:03
Oceń:

No no wszystko zaorać postawic osiedle z ładną kostką wszystko ogrodzić wysokim płotem i będzie ok .widocznie ma pan w tym interes na całe szczęście przed takimi flustratami chroni nas ustawa z 2013 roku która zabarnia zabierania terenów działkowych w takich właśnie celach

Karol 2018.02.14 00:32
Oceń:

Jezeli tak ci te działki przeszkadzaja to sam sie wyprowdz tam gdzie ich nie ma to nie będziesz musiał ich oglądać

Olo 2018.02.12 16:37
Oceń:

Te działki to chyba największe źródło smogu w Wejherowie. Wieczorem dym wisi w powietrzu jak w wędzarni...

Właściciel działki 2018.02.12 16:16
Oceń:

Jestem posiadaczem działki tam. Cały zarząd to jakaś paranoja!!!! OSTRA KOMUNA!!! Kobieta występująca w tym programie robiła problemy mojej matce i głupio komentowała, że jest za stara (68l) i nie będzie na działce pracowała. Matka była 3 razy i kobieta ta robiła problemy. Po mojej interwencji tj. wizycie w zarządzie w końcu się udało. Najbardziej śmieszny powód odmowy to to że wyłączyła już komputer i nie będzie go włączać 40 min przed godziną zamknięcia. Po ostrej wymianie zdań w końcu się udało. Pytali się o to co będę tam robił to odpowiedziałem że postawie szopę i Ukraincą wynajmę .... mina owej pani bezcenna.... KOMUNA

WTF 2018.02.12 16:44
Oceń:

Ale o co Ci chodzi??? I nie jesteś żadnym właścicielem, a dzierżawcą... Sam miałem tam działkę. Po roku się pozbyłem, bo to co tam się dzieje, to ja dziękuje! Generalnie, te działki powinny być zlikwidowane i postawione normalne osiedle. Wszystkim by to wyszło na dobre, i na zdrowie...

ZNAJOMY 2018.02.12 16:02
Oceń:

Arek gada głupoty, że sytuacja ich zmusiła, wystarczy spojrzeć na jego fejsa, i wszystko jasne urlop w górach kolejny w centrum hotelowym w berlinie. Ściema na maksa z tą biedą.

Rodzina 2018.02.12 17:01
Oceń:

Nie znasz sytuacji to nie komentuj..
Ilony matka mieszka w Norwegii i ich tam zaprosiła, opłacają za nich wszystko..
Skandal by komentować nie mając pojęcia jaka jest prawda.

Polo 2018.02.13 04:14
Oceń:

To niech im.oplaca mieszkanie a nie że zmuszają swoje dzieci do życia w takich warunkach. Bez prądu i wody jak taka Chojna matka to może niech im fundnie mieszkanie i wnukom.

Twój stary 2018.02.12 23:57
Oceń:

Niech idą pod most albo na dworzec spać albo lepiej pojdą do pracy i wynajmą mieszkanie pozdrawiam.