24.01.2018 08:40 3 Redakcja/Rumia.eu

Rumia walczy z nadmierną populacją zwierząt domowych

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Każdy mieszkaniec Rumi, który jest jednocześnie właścicielem psa lub kota, będzie mógł skorzystać z bezpłatnego zabiegu kastracji albo sterylizacji czworonoga. Program, który jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego, ruszy 1 lutego i potrwa do 30 listopada 2018 roku lub do wyczerpania środków.

Program sterylizacji i kastracji psów i kotów należących do mieszkańców Rumi rusza już po raz trzeci. Jego celem jest humanitarne i skuteczne ograniczenie nadmiernej populacji zwierząt domowych. Dzięki temu mniej zwierząt powinno trafiać do schronisk, choć rumscy urzędnicy podkreślają, że korzyści odniosą również czworonogi i ich właściciele.

Zwierzęta pozbawione możliwości rozmnażania są spokojniejsze, zmniejsza się u nich poziom niekontrolowanej agresji powodowanej hormonami, zmniejsza się ryzyko wystąpienia groźnych dla życia schorzeń układu rozrodczego – czytamy na stronie internetowej miasta.


Gabinety weterynaryjne, do których mogą się zgłaszać mieszkańcy

– Gabinet weterynaryjny pod św. Hubertem – lek. wet. Barbara Zelewska-Pankanin, ul. Krakowska 30, Rumia
– Przychodnia weterynaryjna „Pod Brzozą” – lek. wet. Jerzy Podgórski i lek. wet. Andrzej Szczypior, ul. Bydgoska 8, Rumia
– Przychodnia weterynaryjna „Losvet” – lek. wet. Aleksandra Ławniczak, ul. Kosynierów 37, lok. 9, Rumia
– Gabinet weterynaryjny „Boliłapka” – lek. wet. Tomasz Szczetyński i lek. wet. Paweł Stradał, ul. Dębogórska 84 lok. U6, Rumia
– Przychodnia Weterynaryjna – lek. wet. Jacek Kasprzyk, ul. Jaskółcza 4, Gdynia


Do gabinetów mogą zgłaszać się właściciele zwierząt, które ukończyły szósty miesiąc życia i kwalifikują się do znieczulenia ogólnego. Koszt zabiegu obejmuje:

– wizytę kwalifikującą, w tym badanie kliniczne przed zabiegiem;

– wykonanie standardowego zabiegu w narkozie;

– wszczepienie czipa (u zwierząt nieoznakowanych) – w programie mogą wziąć udział jedynie oznakowane zwierzęta;

– zapewnienie zwierzęciu opieki pooperacyjnej po wyburzeniu, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku;

– wizytę kontrolną, która obejmuje badanie kliniczne i zdjęcia szwów.

Gmina nie finansuje jednak zabiegów przygotowujących do kastracji lub sterylizacji, takich jak odrobaczanie, szczepienie czy odpchlanie. Nie można też liczyć na zwrot kosztów opieki stacjonarnej po zabiegu ani dodatkowego leczenia w razie powikłań. Inne wydatki związane ze sterylizacją/kastracją, takie jak zakup kaftanika weterynaryjnego, również musi pokryć właściciel zwierzęcia.

Aby skorzystać z bezpłatnych zabiegów, przede wszystkim należy pobrać i wypełnić formularz, który jest dostępny na stronie internetowej Rumi. Następnie trzeba się udać z wypełnionym formularzem i dowodem tożsamości do Wydziału Polityki Gospodarczej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska UM w Rumi (ul. Sobieskiego 7, pok. 108/109). Jeśli zabieg będzie dotyczyć psa, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Pozytywnie zweryfikowany wniosek należy dostarczyć do jednego z pięciu wyznaczonych gabinetów. Lekarz po wizycie kwalifikacyjnej wyznaczy termin wykonania zabiegu.

Ważne!

– Podczas zabiegu kotki i suczki nie mogą być w trakcie rui
– Od ostatniego szczepienia zwierzęcia muszą upłynąć co najmniej dwa tygodnie
– Co najmniej 12 godzin przed zabiegiem zwierzę nie może nic jeść, a jedynie pić wodę
– Należy przestrzegać pooperacyjnych zaleceń weterynarza
– Koty powinny być przewożone na zabieg w transporterach

Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.