Wiadomości

Kaszubi walczą o prawa mniejszości w UE

2018-01-22 18:30 Redakcja
Kaszubi walczą o prawa mniejszości w UE
Archiwum

Mniejszości etniczne z Europy – w tym i Kaszubów – łączy wspólna akcja. Chcą, by Unia Europejska poprawiła politykę kulturowej i językowej różnorodności.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Instytut Kaszubski włączyły się w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem ws. „poprawy sytuacji mniejszości narodowych, etnicznych i społeczności językowych oraz wzmocnienia kulturowej i językowej różnorodności Unii Europejskiej”.

Są to postulaty, które realnie wpłyną na podniesienie jakości i zakresu realizacji praw językowych Kaszubów – napisali przedstawiciele ZKP na swoim facebookowym profilu. – Kampania zbierania podpisów dotyczy działań legislacyjnych i politycznych w obszarze języków regionalnych i mniejszościowych, edukacji i kultury, polityki regionalnej, partycypacji, równości, usług audiowizualnych i innych treści medialnych oraz wsparcia regionalnego i państwowego – dodali.

To przełomowa inicjatywa, której celem jest wprowadzenie wspólnych dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej standardów ochrony praw mniejszości narodowych, etnicznych i językowych – napisał w dokumencie ZKP Edmund Wittbrot, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Jako obywatele Europy możemy tego dokonać poprzez zebranie miliona podpisów, wtedy Komisja Europejska zajmie się tą inicjatywą. W Polsce musi ich być co najmniej 38 250 – zaznaczył.

Do inicjatywy można dołączyć m.in. za pośrednictwem tej strona.

Przypomnijmy, w ostatnich tygodniach w Polsce pojawiły się kontrowersje dotyczące m.in dotacji do nauki języka kaszubskiego. O sprawie pisaliśmy w tym artykule.

Redakcja

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (12)

AndrzejPL 2018.01.25 06:13
Oceń:

Wittbrot z PO robi kolejna zadymę w UE - totalna opozycja byle by dołożyć rządowi PIS kosztem Polski !!!!!!!!!!!!!!!!!!

suweren 2018.01.23 20:43
Oceń:

W tym roku 13 baniek, w przyszłym następnych kilka i za dwa lata nie będzie co obcinać. Kaszub nie rychliwy, ale pamiętliwy i wystawi rachunek w wyborach, oby jeszcze wolnych.

wyborca 2018.01.24 11:52
Oceń:

Tak zabrano i to nawet więcej bo ponad 20 miliardów. Na takie kwoty przewalano państwo za cichym przyzwoleniem poprzedników. Ktoś na tym stracił ale na pewno nie kaszubi, najgłośniej kwiczą beneficjenci tamtego układu. Jeśli chodzi o wolne wybory to ważne aby odzwierciedlały rzeczywisty podział polityczny i społeczny. Koniec z cudami nad urną, taka wolność już nie powróci.

granatowy Passat w kombi i w TDI 2018.01.23 12:34
Oceń:

Nareszcie skończy się mowa nienawiści na tablice rejestracyjne GWE, GPU, GKA, GDA i GBY.
Dzięki uzyskaniu statusu mniejszości będzie można ścigać karnie tych wrogów Kaszubów.

Tuna 2018.01.22 20:36
Oceń:

Jestem rodowitym Kaszubom i popieram wpis abc.Wg mnie są gnidy w naszym pięknym regionie stworzone aby tylko jątrzyć w tym pierwszy NIE- kaszub vel rudy folksdojcz który obrcnie szkodzi Polsce w Brukseli.

OBSREWATOR 2018.01.22 22:29
Oceń:

ty pislamisto co zrobisz jak Tusk-a nie będzie, za komuny była czarna wołga... może twój guru z torunia jakieś odprawi egzorcyzmy ...

prawda 2018.01.23 08:52
Oceń:

Jeśli brakuje ci argumentów do dyskusji to stosuj leki przed zabraniem głosu albo nie wypowiadaj się wcale zanim ośmieszysz się kolejny raz.

OBSREWATOR 2018.01.23 09:35
Oceń:

może znasz dobrego swojego lekarza

prawda 2018.01.23 12:56
Oceń:

A pieluchę też ja mam ci zmienić czy mamusia jeszcze to robi ?

abc 2018.01.22 19:16
Oceń:

Panie Wittbrot a którzy to kaszubi uważają że im się dzieje krzywda w państwie Polskim? Nikt ich nie prześladuje a pan chce wywołać kolejną awanturę na arenie międzynarodowej. Chce pan krzewić kulturę językową, proszę bardzo tylko proszę pamiętać, że język kaszubski ma wiele odmian. Kaszubom krzywda się nie dzieje tylko pan jakoś nie potrafi się odnaleźć w obecnej rzeczywistości.

161 2018.01.22 20:34
Oceń:

PiS cofnął pieniądze na naukę języka kaszubskiego w szkołach. Było o tym parę tygodni temu na tym portalu.

Tyle, jeżeli chodzi o fakty.

prawda 2018.01.23 08:49
Oceń:

Zmniejszył a nie cofnął ponieważ nie była celowo wykorzystywana przez samorząd. Tak było pisane na ten temat i było wiele głosów: czytaj wszystkie ze zrozumieniem a nie wybiórczo i tendencyjnie. Tak więc fakty wyglądają zupełnie inaczej niż je przedstawiasz.