11.01.2018 15:30 2 Redakcja/TTM/Gdynia.pl

Dwie szkoły z Brązowymi Tarczami w powiecie wejherowskim

Fot. TTM

Ogłoszono wyniki 20. jubileuszowej edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018. Brązowe Tarcze uzyskały w tym roku dwie placówki z terenu powiatu wejherowskiego. Najwyższa pozycja na Pomorzu po raz kolejny przypadła gdyńskiej „Trójce”.

W najnowszym rankingu Perspektywy wejherowski „Elektryk” został zakwalifikowany na 296. pozycji. Tym samym znalazł się w gronie 300 najlepszych techników w Polsce.

Zdobycie wysokiego miejsca w klasyfikacji krajowej zawsze jest sukcesem, choć oczywiście zawsze dążymy do tego, by zdobyć Złotą Tarczę – mówi Krystyna Grubba, dyrektor ZSP nr 2 w Wejherowie.

– Myślę, że to efekt solidnej, systematycznej pracy. Poziom nauczania jest bardzo wysoki. Uczniowie bardzo dobrze zdają zarówno maturę, jak i kwalifikacyjne kursy zawodowe. Egzamin z przygotowania zawodowego też jest oceniany bardzo wysoko. Ponadto jest to szkoła, którą wciąż modernizujemy – zaznacza Garbiela Lisius, starosta wejherowski.

I właśnie nowe inwestycje mają ogromne znaczenie. W przyszłości powinny się przyczynić do poprawy miejsca szkoły w rankingu i zdobycia w nim jeszcze lepszej pozycji.

Mamy nadzieję, że w tym roku oddamy do użytku kompleks siedmiu pracowni, a wówczas umiejętności zawodowe, a przede wszystkim praktyczne, będą na bardzo wysokim poziomie. Na sukces składa się jednak nie tylko praca szkoły, ale również to, że uczniowie chcą się uczyć w tych zawodach – podkreśla Krystyna Grubba.

To z kolei jest możliwe dzięki inwestowaniu w jakość prowadzonych zajęć lekcyjnych – podstawowych i dodatkowych.

Dbamy o jakość kształcenia, zresztą równolegle z rozbudową, z ogromną inwestycją w infrastrukturę, duże środki przeznaczane są również i na ten cel. W tym względzie działamy równolegle. Wraz z rozwojem bazy dydaktycznej, kładziemy nacisk na podniesienie jakości kształcenia – Gabriela Lisius.

Dużym sukcesem może się poszczycić również Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Bosko w Rumi. Ono również otrzymało Brązową Tarczę, plasując się na 386. miejscu rankingu Perspektywy 2018, spośród niemal 500 szkół, które znalazły się w zestawieniu.

W ostatnich latach jest Brązowa Tarcza. Były takie czasy, że była Srebrna Tarcza… Co to oznacza dla szkoły? Cieszy nas, że wyniki matur, które są głównym elementem ustalania rankingu, są zadowalające. Na wyniki egzaminu maturalnego składa się praca uczniów i grona pedagogicznego – mówi ks. Stefan Makuracki, dyrektor Szkół Salezjańskich w Rumi.

To przekłada się na wyniki poszczególnych uczniów w olimpiadach wiedzy. Szkoła ta bowiem, jako jedyna w powiecie, była w 2017 roku klasyfikowana w rankingu szkół olimpijskich.

Najwyższe miejsce spośród pomorskich szkół przypadło już tradycyjnie III Liceum Ogólnokształcącemu z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Cieszyć może zarówno tegoroczna pozycja szkoły, jak i fakt progres wyników.

W 2015 roku szkoła zajmowała 9. lokatę w rankingu, w roku ubiegłym było to miejsce 6., a obecnie szkoła zajmuje 5. pozycję w Polsce! Od ponad 25 lat cieszy się mianem najlepszego liceum ogólnokształcącym w Gdyni oraz na Pomorzu – czytamy w oficjalnym serwisie internetowym Gdyni.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...