14.12.2017 12:41 0 Redakcja/TTM/Starostwo Powiatowe w Wejherowie

Szukali mistrza języka kaszubskiego

fot. TTM

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej odbył się wojewódzki finał konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Z kaszubskim słowem zmierzyło się blisko stu uczestników z całego województwa.

Środowy konkurs (13 grudnia) podzielony został na pięć kategorii, łącznie we wszystkich powiatach o miejsce w finale ubiegało się 285 osób. Tegoroczną edycję po raz pierwszy w jego historii zorganizowało wejherowskie muzeum.

Konkurs ten to wielkie wydarzenie dla kaszubszczyzny. Świadczy o tym między innymi frekwencja uczestników. Przez sita różnych eliminacji szkolnych, gminnych i powiatowych przeszło łącznie ponad stu uczestników – wyjaśnia Dariusz Majkowski, koordynator konkursu.

Konkurs stał się tradycją w kalendarzu kaszubskim, w tym roku odbyła się jego piąta edycja. Organizatorzy starają się w ten sposób zachęcić do zgłębiania kultury kaszubskiej najmłodszych z całego regionu. Wielu uczestników podczas zmagań było ubranych w lokalne stroje ludowe.

Sięgamy dzisiaj praktycznie aż po tereny słupskie, a na dole po tereny powiatu chojnickiego. Całe Pomorze było reprezentowane w stolicy duchowej Kaszub, w Wejherowie – podkreśla Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, członek jury.

„Méster Bëlnégò Czëtaniô” jest obok konkursu literackiego Jana Dżeżdżona, konkursu recytatorskiego Rodnô Mòwa i dyktanda kaszubskiego, stałym elementem promocji i popularyzacji kultury kaszubskiej na Pomorzu.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...