06.12.2017 16:00 1 Redakcja/TTM/Wejherowo.pl

Wejherowscy seniorzy sprawdzili swoją wiedzę obywatelską

Fot. TTM

Ilu posłów liczy polski parlament? Jak kształtuje się podział województw? Między innymi z tymi pytaniami musieli się zmierzyć uczestnicy Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Obywatel Senior”. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Wejherowa, który także brał udział w zmaganiach.

Program olimpiady opierał się na podstawach wiedzy obywatelskiej. W konkursie uczestniczyło 29 słuchaczy wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Test, który odbył się we wtorek (5 grudnia), miał formę pisemną i był skierowany wyłącznie do seniorów.

Moim zdaniem te zagadnienia powinien znać każdy z nas. Jest to wiedza ogólna – zaznacza Felicja Ptak, mieszkanka Wejherowa.

Do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 11 grudnia w Gdańsku, zakwalifikowało się 12 uczestników z Wejherowa: Krystyna Bolc, Krystyna Jedynak, Henryka Jucha, Urszula Kielska, Ewa Kozakiewicz, Maria Kordys, Bożena Krywald, Beata Myszka, Jerzy Kordys, Eugeniusz Mleczak, Jerzy Murlikiewicz i Kazimierz Wójcik.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami w postaci książek, dyplomami i egzemplarzami Konstytucji RP. Pamiątkowe podziękowania za uczestnictwo w olimpiadzie otrzymali również wszyscy pozostali uczestnicy.

Osoby, które zwyciężą w konkursach wojewódzkich, pojadą do Warszawy, gdzie odbędą się eliminacje ogólnopolskie – informuje Teresa Malinowska, przewodnicząca rady UTW.

Olimpiadę objął patronatem Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. Jak podkreślił, jest to bardzo ważna inicjatywa.

Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku bardzo dobrze ją zorganizował i znakomicie przygotował swoją społeczność do tego obywatelskiego testu. Większość uczestników udzieliła prawidłowych odpowiedzi na niemal wszystkie pytania – podkreśla włodarz miasta. – Często podkreślamy, że miasto powinno być samorządne, a obywatele powinni mieć większy wpływ na sprawowanie władzy. Tymczasem nie zawsze zdajemy sobie sprawę, czym właściwie jest samorządność – dodaje prezydent.

Chociaż Uniwersytet Trzeciego Wieku w kwestiach organizacyjnych jest filią gdyńskiej placówki, w Wejherowie działa zupełnie samodzielnie. Na uwagę zasługują wysokie wyniki, które uzyskują słuchacze.

Jesteśmy dumni z tej placówki. Działa ona w różnych zakresach, nie tylko związanych z wiedzą, ale i aktywnością społeczną – zaznacza Krzysztof Hildebrandt.

Co najważniejsze, potrafił skupić wokół siebie dużą grupę osób, które zakończyły działalność zawodową, ale są aktywne w wielu dziedzinach życia. W styczniu 2018 roku, w ramach aktywności obywatelskiej, słuchacze wejherowskiego UTW wspólnie wyjadą do sejmu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...