05.12.2017 16:10 0 Redakcja/SM Wejherowo

Chcą uchronić choinki przed złodziejami

Źródło: SM Wejherowo

Leśnicy przekonują, że zakup żywej choinki to najbardziej ekologiczny wybór. Niestety, zdarza się, że drzewka są pozyskiwane nielegalnie z lasów komunalnych. Aby przeciwdziałać takim praktykom, wejherowska straż miejska zapowiada wzmożone kontrole. Sprawdzone zostaną również okoliczne targowiska i place, na których będzie można kupić świąteczne drzewka.

Grudzień to miesiąc, w którym dochodzi na największej liczby nielegalnych prób pozyskania choinek z państwowych lasów. Nie ma w tym nic dziwnego – zdecydowana większość drzewek będzie odgrywać rolę świątecznych symboli. Część z nich trafi również na targowiska.

Osoby sprzedające drzewka choinkowe w ramach działalności gospodarczej powinny posiadać dokument potwierdzający pochodzenie choinek oraz wpis do działalności gospodarczej. Natomiast rolnicy mający własne gospodarstwa rolne lub posiadacze plantacji choinkowych powinni legitymować się legalnym certyfikatem pochodzenia drzewek. Taki dokument potwierdza, że posiadają plantację choinkową. Innym z dokumentów może być decyzja o wymiarze podatku rolnego lub leśnego – informuje Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Szef wejherowskich strażników podkreśla, że w mieście nie będzie można prowadzić nielegalnego handlu choinkami. Każda taka próba zakończy się mandatem lub skierowaniem sprawy do sądu.

Wielu kupujących nie docieka, jakie jest źródło pochodzenia choinek. Niemniej każdy ma taką możliwość. Co więcej, można przypuszczać, że taka postawa klientów miałaby wpływ na mniejszą liczbę kradzieży drzewek.

Każdy kupujący ma prawo zażądać od sprzedającego dowodu pochodzenia drzewek. Warto również przypomnieć handlującym, że sprzedaż choinek na palcach, parkingach czy chodnikach wymaga zgody zarządcy drogi lub właściciela terenu, a od prowadzonej sprzedaży trzeba uiścić opłatę targową – podsumowuje Zenon Hinca.

Oprócz zakupu na placach czy bazarach, można skorzystać z ciekawej, niedrogiej i proekologicznej formy zakupu choinki wprost z nadleśnictwa. Nadleśnictwo Wejherowo zaprasza do drzewka do Starzyna i Domatowa, o czym informowaliśmy w tym artykule. Od 18 grudnia można się wybrać także do Nadleśnictwa Choczewo, gdzie ceny najmniejszych drzewek są identyczne jak przed rokiem i zaczynają się od 18 złotych. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...