02.12.2017 16:30 0 Alicja Orszulak

Turystyczne Mikołajki i Dzień Wolontariusza 2017 w WUTW YMCA

Fot. Leszek Spigarski

Tradycję turystycznych spotkań z Mikołajem w Wejherowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku YMCA wprowadził w 2010 roku wolontariusz Sekcji Turystyki Pieszej WUTW Edwin Nawrocki, prowadzący zajęcia turystyczno-krajoznawcze dla seniorów od początku powstania Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w 2005 roku.

Po raz pierwszy na wycieczkę Mikołajkową poszliśmy z Edwinem z Redy Pieleszewa do Betlejem i w Redzkim „Dworku w Ciechocinie” przy kominku zakończyliśmy spotkanie, obdarowując się słodyczami, a było nas tylko 5 osób. W następnym roku przeszliśmy tę samą trasę, ale grupa turystów seniorów liczyła już osób 25.

Przez rok akademicki zebrała się grupka około 30 osób regularnie uczęszczająca na wycieczki po okolicach Wejherowa. W 2013 roku orkan Ksawery przeszkodził nam w przejściu przez Betlejem, ale w Kawiarni „Dobre Czasy” na Osiedlu Kaszubskim zjawiła się cała liczna grupa z dwoma Mikołajami. Był Turysta Mikołaj i Mikołaj wnuczek naszej wolontariuszki Marii Dettlaff, najmłodszy uczestnik naszych wędrówek, który zaliczył przez rok akademicki wszystkie wycieczki zdobywając Dziecięcą Odznakę Turystyczną PTTK. Wtedy to narodziła się się nowa tradycja świętowania w tym dniu również Dnia Wolontariusza.

Właśnie w Mikołajki 2013 roku do „Dobrych Czasów”, mimo niesprzyjającej pogody, dotarła Pani Gabriela Lisius i wręczyła wolontariuszom upominki. Były to apteczki, które służą nam do dziś. Co prawda, dotychczas nie było okazji do korzystania z pomocy medycznej, ponieważ do tej pory nasze wycieczki były bezwypadkowe i oby takie pozostały. Apteczki jednak zawsze mamy w plecaku, bo wiadomo, że przezorny zawsze ubezpieczony.

Turystyczne Mikołajki i Dzień Wolontariusza przyjęły się i na stałe zagościły w kalendarzu imprez Sekcji Turystyki Pieszej WUTW YMCA. W związku z powiększającą się grupą pasjonatów turystyki w następnych latach szukaliśmy innych tras w okolicach naszego miasta by uatrakcyjnić nasze wycieczki i coraz to większych miejsc na biesiadowanie. Zwiększyła się również liczba wolontariuszy opiekująca się grupą do 5 osób. Są to: Alicja Orszulak, Maria Dettlaff, Bożena Krywald i Renata Makiła oraz Honorowy Wolontariusz WUTW Edwin Nawrocki.

Były więc Mikołajki i Dzień Wolontariusza w Kawiarni „Cappuccino” na ulicy Rybackiej w Wejherowie, spotkanie z księdzem proboszczem Henrykiem Hildebrandtem w Orlu z biesiadą w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, wyjazd autokarowy nad morze do Chłapowa z biesiadą w „Willi Parys”, a w ubiegłym roku w Restauracji pod Turbotem” w Redzie. Właśnie w zeszłym roku w Redzie nasi wolontariusze zostali uhonorowani przez Panią Starostę Gabrielę Lisius Statuetkami „Serce Wolontariusza”, za co jeszcze raz raz chcemy bardzo podziękować.

W tym roku po raz ósmy spotykamy się z Mikołajem. Tym razem w gościnnych progach Powiatowego Centrum Pomocy Rodziny w Wejherowie, korzystając z zaproszenia Pani Dyrektor Iwony Romanowskiej możemy spotkać się w tak dużym gronie, bo jest nas już 60 osób.

W tym roku nasi turystyczni wolontariusze otrzymali z rąk Pani Starosty Powiatu Wejherowskiego Gabrieli Lisius i Jacka Thiel, członka Zarządu Powiatu Wejherowskiego, Pamiątkowe Medale 65-Lecia PTTK oraz materiały promujące powiat wejherowski. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali kalendarze na rok 2018 oraz foldery reklamujące nasz powiat. Również przedstawiciel Gminy Wejherowo, Krzysztof Sapieha, Kierownik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych obdarował wolontariuszy wydawnictwami o tematyce turystycznej i gminnymi kalendarzami. Dziękujemy władzom za przybycie na naszą uroczystość i podarunki.

Tradycja spacerów, wycieczek i spotkań z Turystą Mikołajem jest miłym akcentem naszej działalności turystycznej i dzięki wesołej atmosferze możliwością integracji studentów WUTW, natomiast Dzień Wolontariusza to okazja do podziękowania osobom opiekującym się tak liczną grupą turystyczną.

Pełną galerię zdjęć z imprezy można znaleźć w fotogalerii Leszka Spigarskiego. Zapraszamy do wędrówek po pięknej ziemi wejherowskiej. Do zobaczenia na szlaku!


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...