24.11.2017 11:38 0 Redakcja / TTM

Będą pieniądze na Eko-Fabrykę. Pomysł został nagrodzony

Źródło: TTM

Choć obiekt jest dopiero w fazie projektowania, to już otrzymuje nagrody. Mowa o Eko-Fabryce, która ma zmienić lokalną gospodarkę odpadami. Za projekt odpowiada wejherowski Zakład Usług Komunalnych. Budowa ruszy najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku.

O planach powstania Eko-Fabryki wspominaliśmy kilkukrotnie. Ostatnie doniesienia dotyczyły unieważnienia przetargu na budowę nowoczesnego obiektu oraz opóźnienia inwestycji o co najmniej pół roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Od tego czasu, zdaniem pomysłodawców, sytuacja się znacząco zmieniła.

Wszystko idzie w dobrym kierunku, ale jak to bywa przy pozyskiwaniu unijnych pieniędzy, należy sprostać biurokracji. Obecnie jesteśmy na etapie badań drugiego stopnia, liczymy na pozytywną ocenę i podpisanie umowy na dofinansowanie – podkreśla Roman Czerwiński, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie.

Ta inwestycja to koszt 11,5 miliona złotych netto, czyli bardzo duża kwota. Zakres prac jest równie duży – przyznaje Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Wydatek ten może się jednak opłacić, o czym świadczy między innymi nagroda, którą ZUK otrzymał na V Kongresie Przedsiębiorczości w Zielonej Górze. Komisja przyznała spółce wyróżnienie „Ekostrateg 2017”, podkreślając innowacyjność pomysłu.

Tworzyliśmy to z myślą o przyszłości, ponieważ koncepcję musieliśmy opracować już kilka lat temu, aby wpisać ją do planów inwestycyjnych, a Unia Europejska musiała te plany zatwierdzić – wyjaśnia prezes Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie. – To musiało się wtedy pojawić, abyśmy dziś mogli w ogóle myśleć o dofinansowaniu – dodaje.

Obecnie miasto oraz ZUK wyczekują pozwolenia na budowę, które umożliwi uruchomienie całego procesu inwestycyjnego. Realizacja ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku i potrwać maksymalnie dwa lata.

Nie ma już zagrożeń dotyczących przyznania tej dotacji, więc jesteśmy praktycznie na etapie realizacji tej inwestycji – podsumowuje prezydent Wejherowa.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...