23.11.2017 19:30 3 Redakcja

Setka wybranych wyruszy w Rejs Niepodległości na pokładzie Daru Młodzieży

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: mat.pras.

W maju 2018 roku Dar Młodzieży rozpocznie Rejs Niepodległości dookoła świata. Żeglarze uczczą w ten sposób setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na pokładzie najbardziej znanego rodzimego żaglowca znajdą się między innymi młodzi ambasadorzy polskich miejscowości. Zostaną oni wybrani w ramach specjalnego konkursu.

Trasa, jaką przepłynie Dar Młodzieży w rejsie dookoła globu, biegnie przez Lizbonę, Kanary i afrykańskie porty. Po przejściu Przylądka Dobrej Nadziei żaglowiec wyjdzie na Ocean Indyjski i skieruje się na porty Dalekiego Wschodu (m.in. Singapur, Szanghaj, Osaka), a po trawersie Pacyfiku na porty zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej (m.in. Vancouver, San Francisco, Los Angeles).

Kulminacyjny punkt podróży to Panama. Tam w styczniu 2019 roku Dar Młodzieży uświetni Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka - informują gdyńscy urzędnicy, a marynarze nie ukrywają, że postarają się zaprosić Ojca Świętego na pokład.

Ostatnim planowanym portem w Ameryce jest Nowy Jork, skąd żaglowiec ruszy z powrotem do Europy. O przygotowaniach do tego rejsu pisaliśmy w tym artykule.

Jak podaje wojewoda pomorski, „rejs pozwoli innym nacjom na bliższe poznanie Polski i jej roli na mapie świata”. Możliwość udziału w rejsie, oprócz załogi żaglowca, będzie miała również młodzież, a tak naprawdę laureaci dwuetapowego konkursu Rejs Niepodległości.

Jego celem jest wyłonienie symbolicznej liczby stu laureatów, którzy w nagrodę popłyną na jednym z odcinków Rejsu Niepodległości oraz będą mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniu z papieżem Franciszkiem podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie, w dniach 22-27 stycznia 2019 roku – podają służby prasowe przedstawiciele rządu na Pomorzu. – Konkurs zostanie rozstrzygnięty po przeprowadzeniu dwóch etapów – dodają.

Etap I - uczestnicy, obywatele Polski w wieku 18-26 lat, za pośrednictwem aplikacji Rejs Niepodległości na Facebooku przesyłają zdjęcia lub krótkie filmy (do 2 minut), gdzie w roli „Młodego Ambasadora” przedstawią piękno swojej „małej Ojczyzny” – przestrzeni geograficznej, społecznej lub kulturowej, w której żyją i z którą są emocjonalnie związani i za jej pośrednictwem chcieliby pokazać i promować Polskę. Internauci głosują na wybrane zdjęcie lub film, natomiast o zakwalifikowaniu do II etapu konkursu decyduje uzyskana liczba głosów. Do drugiego etapu przechodzi 70 procent uczestników.

Etap II - uczestnicy wypełniają test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań z zakresu: historii działań niepodległościowych od Powstania Kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku, podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu "Morze w Biblii". Laureatami konkursu zostaje sto osób, które uzyskają największą liczbę poprawnych odpowiedzi na teście. Więcej informacji na temat rejsu i konkursu można uzyskać na pl2018.org.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...