23.11.2017 18:30 11 Redakcja

Miejscowości z Nordy walczą o czujniki jakości powietrza

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Łukasz

Choć zimą jakość powietrza na Pomorzu jest o wiele lepsza niż na południu kraju, to jednak nie brakuje dni, podczas których dopuszczalne normy stężenia szkodliwych pyłów są przekraczane. Warto więc mieć możliwość łatwego sprawdzenia, jak wygląda sytuacja poszczególnych miejscowości. Obecnie w regionie brakuje odpowiednich czujników. Może się to zmienić dzięki internetowej akcji Fundacji Aviva.

Dane dotyczące jakości powietrza są w miarę łaskawe dla Pomorza. Polski Alarm Smogowy dokonał na podstawie z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zestawienia miast, w których jest najlepsze i najgorsze powietrze. Z raportu wynika, że najlepiej oddycha się w Słupsku, na czwartym miejscu jest Gdynia, na piątym Władysławowo, a "najczystszą" dziesiątkę zamyka Gdańsk.

Nie oznacza to jednak, że w regionie nie ma miast, w których oddycha się "złym" powietrzem, na co przykładem jest Wejherowo. Dane z „Rocznej oceny jakości powietrza w województwie pomorskim za rok 2016”, sporządzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, nie napawają optymizmem. Wedle dokumentu jakość powietrza w roku 2016 względem poprzedniego pogorszyła się w zakresie zanieczyszczenia pyłem PM10 i zawartością benzo(a)pirenu. Średnia przekroczeń normy zanieczyszczenia powietrza wyniosła 43 dób, podczas gdy dopuszczalna ilość to 35. Dla porównania, w roku 2015 było to 28 dób.

Dlatego tak ważne, m.in. dla zdrowia, jest codzienne sprawdzanie, czy owe normy nie są przekraczane. Można to zrobić na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Problem tylko w tym, że na Nordzie brakuje czujników umożliwiających takie kontrole. Najbliższe urządzenia zlokalizowane są w Gdyni i Lęborku. Na terenie powiatów wejherowskiego i puckiego, biorąc pod uwagę wspomniany serwis internetowy, nie ma ani jednego czujnika.

Ta sytuacja może się zmienić dzięki propozycji Fundacji Aviva, która zamierza zainstalować w polskich miejscowościach 150 zewnętrznych urządzeń badających jakość powietrza. Zostaną one zlokalizowane tam, gdzie mieszkańcy wyrażą największe zainteresowanie. Swój głos można oddać za pomocą strony wiemczymoddycham.pl. O możliwość zamontowania czujników ubiega się m.in. Rumia, Bolszewo, Gniewino i Jastarnia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...