20.11.2017 19:30 10 Redakcja

Rower metropolitalny w Wejherowie – tak, ale "w odpowiednim czasie"

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Idea roweru metropolitalnego nabiera realnych kształtów. Pilotaż programu ruszy za rok. Władze Wejherowa przyglądają się temu, jak jest on realizowany. Miasto na razie nie zdecydowało się na przystąpienie do nowatorskiego systemu. Jak jednak zapewniają włodarze, są za wprowadzeniem do miasta możliwości wypożyczenia metropolitalnych rowerów, ale w odpowiednim czasie.

Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020, na powstanie Systemu Roweru Metropolitalnego przeznaczono ponad 17 milionów złotych. Całkowita wartość projektu to prawie 20,3 miliona złotych. Więcej o inwestycji pisaliśmy tutaj.

Podczas podpisania umowy na dofinansowanie obecna była Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. Niektórych może to dziwić, bo władze miasta nie zdecydowały się na przystąpienie do systemu, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Jesteśmy członkiem Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot i bardzo kibicujemy wszystkim samorządom, które weszły w ten projekt. Jak wiemy, ma on formułę otwartą i będzie się rozwijał, dlatego przyglądamy się tej inicjatywie z dużym zainteresowaniem – tłumaczy zastępca prezydenta Wejherowa.

Beata Rutkiewicz dodaje, że miasto na razie nie przystępuje do projektu roweru metropolitalnego, ponieważ jest zaangażowane w budowę węzłów bezkolizyjnych. Zaznacza, że w ciągu kilku lat przy budowie Węzła Wejherowo (Kwiatowa) i Śmiechowo (Zryw) powstaną nowe ścieżki rowerowe.

Należy dodać, że każda kolejna nowa ulica w mieście ma budowaną ścieżkę rowerową. Zależy nam, aby trasy rowerowe były ze sobą połączone. Przygotowanie połączeń rowerowych jest istotnym elementem przy tworzeniu systemu roweru metropolitalnego. Dopiero tak dostosowane pod względem infrastruktury rowerowej miasto może wejść w projekt roweru metropolitalnego – wyjaśnia. – Poza tym trzeba podkreślić, że stacje bazowe dla rowerów publicznych są lokalizowane przy dworcach PKP, co w dzisiejszej sytuacji, kiedy przy wejherowskim dworcu trwa budowa Węzła Wejherowo (Kwiatowa), nie jest możliwe. Zatem rower metropolitalny tak, ale w odpowiednim czasie – kwituje Beata Rutkiewicz.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...