Wiadomości

Mieszkanka Redy zaniepokojona podejrzanym dymem z komina

2017-11-13 19:30 Redakcja
Mieszkanka Redy zaniepokojona podejrzanym dymem z komina
Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

O problemie spalania śmieci w domowych piecach, a co za tym idzie o zanieczyszczaniu powietrza, mówi się w Polsce od lat. Każdego roku, przy okazji rozpoczęcia sezonu grzewczego, urzędy i instytucje informują, jak walczyć z tym niezdrowym procederem. Nie brakuje jednak osób, które wciąż nie wiedzą, co robić, gdy sąsiad zatruwa atmosferę.

Jedna z mieszkanek Redy skierowała do burmistrza pytanie w sprawie zanieczyszczania powietrza, do którego jej zdaniem dochodzi w okolicach skrzyżowania ulic Jodłowej i Wiśniowej.

Ostatnio w godzinach między 17:00 a 19:00 naprawdę nie da się oddychać – informuje redzianka. - Jest to czas rozpalania w piecach, niektórzy mieszkańcy palą w nich czymś bardzo trującym, do tego stopnia, że nie tylko pojawia się gryzący zapach w powietrzu, ale powietrze się tak zagęszcza, że ulicę Jodłową i okolicę spowija smog czy mgła dymna – opisuje.

Kobieta pyta również, czy można coś z tym faktem zrobić.

Na przykład sprawdzić, jakie jest zanieczyszczenie powietrza w tych godzinach, czy jest to groźne dla ludzi, a jeśli tak, to znaleźć winowajców i nakazać zmianę przyzwyczajeń – sugeruje. - Przecież mamy jakieś przepisy w tej kwestii – zauważa.

W odpowiedzi redzcy urzędnicy przypominają, że na terenie miasta obowiązuje zakaz spalania odpadów zarówno na powierzchni ziemi, jak i w instalacjach grzewczych w budynkach.

Od wielu lat informujemy mieszkańców o negatywnych skutkach spalania odpadów w piecach domowych – zaznacza Halina Grzeszczuk, zastępca burmistrza Redy. - W razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że na konkretnej posesji odbywa się spalanie odpadów, należy o tym poinformować komisariat policji w Redzie. Możliwość wejścia na posesję posiada jedynie policja lub straż miejska, jeśli takowa funkcjonuje w mieście. Urząd miasta nie ma technicznych możliwości monitorowania stanu powietrza. Należy podkreślić, że czasami nieumiejętne palenie opałem dopuszczonym do stosowania powoduje wydzielanie się pyłów zawieszonych i innych toksyn - dodaje.

O nowych uprawnieniach strażników miejskich z regionu, które ułatwiają walkę z zatruwaniem powietrza, pisaliśmy w tym artykule.

Redakcja

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (16)

obsrewator 2017.11.16 11:09
Oceń:

dym przy spalaniu dolnym to normalna sytuacja a ta głupia kręci aferę bo taka moda ostatnio - smog, wyjdź na zewnątrz i sprawdź zmysłem powonienia czy czuć plastik - opony a wtedy pisz donosy ....

Ja 2017.11.15 19:18
Oceń:

Ul. Abrahama godz. 11ta w Wejherowie, oraz róg ul. Kopernika z ulicą biegnąca do dworca pkp

gość 2017.11.14 19:57
Oceń:

Wejherowo kamienica Sommera na placu Wejhera - pod samym nosem Straży Miejskiej, potężne kłęby czarnego dymu i mocno toksyczny, plastikowy zapach w powietrzu - jesienią i zimą norma...

Majka 2017.11.14 12:04
Oceń:

Wejherowo ul. Ludowa i Staromłyńska - to samo.

Wejherowianka 2017.11.14 11:23
Oceń:

Ble ble ble a jak w zeszlym roku kolega zadzwonil do straży miejskiej w tej samej sprawie to sie nawet nie pofatygowali zeby przyjechac!!!!!

tajson82 2017.11.14 10:28
Oceń:

Przyjdźcie do Redy to puszcze wam bąka dopiero zobaczycie jakie to są gazy

BOLSZEWIK 2017.11.14 09:45
Oceń:

zapraszam do Bolszewa! palą jak chca i czym chcą! nie ma strazy gminnej , zero kontroli, tylko szaleć z oponami i plastikami.

Podleśna 2017.11.13 22:55
Oceń:

Policja tak policja nawet nie robi nic z samochodami parkowanymi na ul.Podleśnej w redzie gdzie są parkowanie na samym skrzyżowaniu z ul.dlugą a co dopiero z trujacym sąsiadem

Podleśna 2017.11.13 22:49
Oceń:

Też mam sąsiada na ul.Podleśnej co przez cały rok pali sam nie wiem czym nawet latem muszę zamykać okna jak rozpali w piecu to co dopiero jest w okresie grzewczym i nikt nic z tym nie zrobi

luzinianka 2017.11.13 21:13
Oceń:

W Luzinie świata nie widać jak niektórzy w piecach rozpalą. Niestety sama mam jednych sąsiadów, przez których w bezdeszczowy dzień nie można otworzyć okien nawet na minutę. Zero widocznosci i potworny smród.. Gmina jednak nic z tym nie robi, tylko "proszą" na plakatach. Ludzie nie patrzą, że dym leci na sąsiada a nie na ich podwórko, wiec co się tam będą przejmowac.

Asia 2017.11.14 12:45
Oceń:

Na jakiej ulicy w Luzinie taki dym przez sąsiada?

Anetta 2017.11.14 12:38
Oceń:

A w Luzinie tylko donosicielstwo jak się rozpali nawet mokrym drzewem to zaraz sąsiad myśli, że śmieci się pali. Przestańmy w końcu donosić na sąsiadów a nie tylko donosimy miejmy kulturę niech każdy pilnuje siebie.

ZIBI 2017.11.13 20:55
Oceń:

z tym problemem prosze isc do ministra srodowiska aby zakazali sprowadzania wegla słabej jakosci do kraju bo kazdy pali tym co jest tansze,jak bedziemy mieli polski wegiel w piecach to napewno atmosfera oddychnie

Edward 2017.11.13 20:21
Oceń:

Trzeba być na prawdę ostatnią mendą, żeby spalać w piecu plastiki.

Grabarz 2017.11.13 20:07
Oceń:

Nie chwal się Ela bo kociej mordy dostaniesz a masz piec na pelet bo wszystkie śmieci juz spaliłeś a teraz głupa kleisz

Ela 2017.11.13 19:50
Oceń:

Niech przyjadą do Żelistrzewa zobaczyć jak gazują czym popadnie i bez umiaru.Każdy myśli że truje sąsiada a w rezultacie trujemy siebie nawzajem.Jkby co to mam piec na pelet i wcale nie jestem bogata.