12.11.2017 14:00 0 Redakcja/mat. pras.

Zbliża się "Luterek" – młodzi aktorzy spotkają się w Wejherowie

mat. pras.

Zbliża się kolejna edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka. W dniach 16–18 listopada młodzi aktorzy, już po raz dwunasty, spotkają się w Filharmonii Kaszubskiej.

O prestiżową nagrodę główną, czyli dobrze znanego z poprzednich edycji Pegaza, walczyć będą zespoły teatralne i monodramiści między innymi z Tarnowa, Torunia, Poznania, Białej Podlaskiej czy Słupska. Tematem przewodnim tegorocznej edycji przeglądu będzie utwór Kabaretu Starszych Panów – "Rodzina, ach Rodzina".

Uczestnicy przygotują spektakl, który pozwoli opowiedzieć o rodzinie, w jakiej przyszło im żyć, o sposobie jej postrzegania i o roli, jaką odgrywa w tym współczesnym teatrze świata – zapowiada Zbigniew Gach, specjalista ds. promocji i obsługi widza z Wejherowskiego Centrum Kultury. – Można sięgnąć po teksty prześmiewcze, dramatyczne, fantastyczne znanych i nieznanych autorów lub pokusić się o napisanie własnego, oryginalnego scenariusza – dodaje.

Warto wspomnieć, że podczas zeszłej edycji format przeglądu uległ pewnym zmianom. Do wydarzenia wprowadzono wówczas różnorodne warsztaty. W tym roku organizatorzy ponownie stawiają na ćwiczenie głosu i wykorzystanie zdolności wokalno-aktorskich.

Umiejętność śpiewania lub prowadzenia melorecytacji nie jest konieczna. Eksperci wykażą, że „Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej” i nieważne, jaki będzie efekt, skoro „nie o to chodzi, jak co komu wychodzi” – przekonuje Zbigniew Gach. – Mamy nadzieję, że taka zmiana przekona uczestników do spędzenia trzech dni w otwartym na ludzi, kochających teatr grodzie Wejhera – uzupełnia.

Honorowy patronat nad XII Przeglądem Małych Form Teatralnych objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius oraz prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. Regulamin oraz szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie Wejherowskiego Centrum Kultury.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...