17.10.2017 13:15 12 Redakcja

Wiele niewiadomych po śmierci wójta gminy Krokowa

Fot. TTM

Śmierć Henryka Doeringa to ogromna strata dla rodziny i całej społeczności gminnej. To także niecodzienna sytuacja pod względem formalno-prawnym. Nie wiadomo bowiem, kto do czasu ogólnopolskich wyborów samorządowych będzie włodarzem gminy Krokowa.


Aktualizacja 20.10.2017 - godzina 8:30

Informacja o uroczystościach pogrzebowych wójta gminy Krokowa

Fot. TTM


Henryk Doering (1956–2017) był związany z Krokową od prawie 20 lat – najpierw jako radny, a potem, od 2002 roku, jako wójt gminy. Zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy urzędu gminy wspominają go jako serdecznego człowieka, który łączył swoją pasję z pracą społeczną.

Kiedy po skończonych studiach poszedłem do urzędu gminy po pracę, ta praca się znalazła. Od 2015 roku ściśle współpracowaliśmy ze sobą. U niego zawsze na pierwszym miejscu był człowiek. Spełniał się dla innych, niekiedy nawet kosztem własnego zdrowia czy innych korzyści – wspomina Grzegorz Zaczek, dotychczasowy zastępca wójta gminy Krokowa.

Zarówno rodzina zmarłego, jak i urzędnicy muszą sobie radzić w nowej sytuacji. Nie jest to jednak łatwe nie tylko ze względów emocjonalnych, ale i formalnych.

Cały czas wspominamy wójta, ale również mamy świadomość tego, że jeśli by żył, powiedziałby nam: „Pracujcie dalej dla dobra gminy”. I w tym duchu staramy się po raz kolejny rozpocząć pracę – zaznacza Grzegorz Zaczek.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

W świetle prawa śmierć wójta gminy jest równoznaczna z wygaśnięciem mandatu. Zgodnie z artykułem 28d.1 ustawy o samorządzie gminnym, taka sytuacja oznacza konieczność przeprowadzenia wyborów przedterminowych. Jednak artykuł 28d.2 wspomnianej ustawy wskazuje, że jeśli data wyborów przedterminowych przypada w okresie krótszym niż sześć miesięcy przed zakończeniem kadencji wójta, wyborów się nie przeprowadza. Podobnie jest, jeśli wybory miałyby przypaść w okresie od 6 do 12 miesięcy przed końcem kadencji. Ponadto, rada gminy w terminie do 30 dni od podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu, może zdecydować o nieprzeprowadzeniu wyborów.

Działanie samorządu opiera się na prawie, które stanowi o dalszej procedurze. Komisarz wyborczy wydaje postanowienie o wygaśnięciu mandatu, gdy będą już wszystkie odpowiednie dokumenty – mówi Bożena Szczypior, sekretarz gminy Krokowa.

Ponieważ śmierć wójta nastąpiła za granicą, mogą pojawić się trudności formalne. Do urzędu gminy nie dotarł jeszcze akt zgonu, który umożliwia wygaszanie mandatu. Natomiast artykuł 28e ustawy o samorządzie gminnym wskazuje, że wygaśnięcie mandatu wójta jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy i zastępców. Z kolei zapis artykułu 28f.1 mówi o tym, że osobę pełniącą obowiązki wójta do czasu nowych wyborów wyznacza Prezes Rady Ministrów.

Premier rządu, za pośrednictwem wojewody pomorskiego, wyznacza taką osobę. Jeśli chodzi o pełnomocnictwa, które zostały udzielone przez wójta, funkcjonują póki nie ma osoby zastępującej. Urząd pracuje więc normalnie. Realizujemy zaplanowane działania i inwestycje, również te, o które wójt tak bardzo zabiegał – dodaje Bożena Szczypior.

Czy wobec tego w gminie Krokowa odbędą się przedterminowe wybory samorządowe? Tego na razie nie wiadomo. Decyzja w tej sprawie zależy od wojewody pomorskiego. Trudno też wskazać osobę, która tymczasowo będzie pełniła obowiązki wójta.

Na razie nie wiadomo również, kiedy odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Sprowadzenie ciała z zagranicy jest obwarowane dodatkowymi przepisami. Konieczne jest m.in. przetłumaczenie aktu zgonu i uzyskanie zgody właściwego organu administracyjnego.

Informację o śmierci Henryka Doeringa wraz z krótką notką biograficzną zamieściliśmy w tym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...