27.09.2017 19:30 9 Redakcja

Grypa atakuje, najgroźniej jest w powiecie wejherowskim

Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com

W ostatnich tygodniach znacznie wzrosła liczba zachorowań na grypę na terenie województwa pomorskiego w porównaniu do lat poprzednich z tego samego okresu. Z danych opublikowanych przez sanepid wynika, że najpoważniejsza sytuacja panuje na terenie powiatu wejherowskiego. Na Ziemi Puckiej jest znacznie lepiej, ale przypadków zdiagnozowania tej groźnej nawet dla życia choroby również nie brakuje.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus, który atakuje drogi oddechowe. Może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet dla życia. Schorzenie jest szczególnie groźne dla osób z przewlekłymi chorobami, np. serca i płuc, a także dla chorych na cukrzycę, osób w starszym wieku, kobiet w ciąży oraz dla małych dzieci.

Wiadomości na temat liczby zdiagnozowanych przypadków tej choroby na Pomorzu mogą niepokoić. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku wynika, że znacznie wzrosła liczba zachorowań na grypę. Tylko w okresie od 16 do 22 września na Pomorzu zanotowano ponad 20,9 tysięcy przypadków. Dla porównania, w analogicznym okresie 2016 roku było ich ponad 15,6 tysiąca, podobnie jak w 2015 roku.

Najbardziej niepokojące dane odnotowano na terenie powiatu wejherowskiego. Tu średnia dzienna zapadalność na 100 tysięcy osób jest najwyższa w województwie i wynosi 289. W Wejherowie i okolicach, w okresie od 16 do 22 września, odnotowano też największą na Pomorzu liczbę przypadków zachorowania - 4220.

Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w powiecie puckim. Tam średnia zapadalność na grypę wynosi 18 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, a liczba zachorowań – 104. To z kolei jeden z najniższych wyników w województwie.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że grypą można się zarazić drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle, oraz poprzez kontakt bezpośredni – np. zakrycie ust ręką powoduje przeniesienie na nią śluzu wraz z wirusem.

Eksperci z resortu informują, na czym polega skuteczne zapobieganie grypie i jej powikłaniom. Należy się zaszczepić przeciwko tej chorobie oraz przestrzegać podstawowych zasad higieny, takich jak częste i dokładne mycie rąk przed spożywaniem posiłków, po skorzystaniu z toalety oraz po dotykaniu powierzchni, z którymi miały kontakt inne osoby.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...