10.08.2017 12:36 0 Redakcja/pomorskie.eu

Po pożyczkę na biznes – do urzędu marszałkowskiego

Archiwum

Przedsiębiorcy, którzy mają problem z uzyskaniem kredytu komercyjnego, będą mogli skorzystać z pożyczki z Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+. Na ten cel województwo pozyskało z budżetu państwa miliony złotych. Pożyczek będą udzielać pośrednicy finansowi, wspierani przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Pomorscy przedsiębiorcy skorzystają z takich pożyczek jako pierwsi w Polsce. Jak podaje serwis prasowy województwa pomorskiego, w Ministerstwie Rozwoju Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał dwie umowy z pośrednikami finansowymi, którzy będą oferować wsparcie firmom w regionie.

Pośrednicy będą oferować dwa rodzaje produktów na preferencyjnych warunkach: Mikropożyczkę i Pożyczkę Rozwojową. Niskie oprocentowanie to nie jedyny atut.

Pośrednicy finansowi nie pobierają żadnych dodatkowych opłat i prowizji, a pożyczki nie mogą wiązać się z żadnymi obligatoryjnymi usługami, np. koniecznością otwarcia konta w danym banku lub opłaty ubezpieczenia – mówi Aneta Grzębska, prezes zarządu Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.

Środki mają w pierwszej kolejności będą wspierać mikroprzedsiębiorstwa, start-upy oraz przedsięwzięcia realizowane w obszarach o niskim poziomie aktywności gospodarczej. Biznesmeni będą mogli się starać o pożyczki na rozszerzenie działalności o nowe produkty i usługi oraz na poprawę konkurencyjności.

Podpisana umowa daje możliwość przekazania 30 mln zł z Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+ na dwa rodzaje pożyczek. Dzięki tym środkom Pomorski Fundusz Pożyczkowy udzieli co najmniej 200 pożyczek w przedziale do 100 tys. zł i 75 pożyczek o wartości od 100 do 300 tys. zł. Z kolei Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych będzie miało do rozdysponowania aż 40 mln zł.

Instytucje pośredników finansowych współpracują z lokalnymi punktami informacyjnymi, inkubatorami przedsiębiorczości oraz urzędami pracy – wyjaśniają pomorscy urzędnicy. - Gdy tylko ruszy nabór wniosków, można w nich szukać informacji na temat pożyczek, ale też bezpośrednio u pośredników. Pomorski Fundusz Pożyczkowy ma swoje oddziały w Gdańsku, Bytowie, Kartuzach, Słupsku, Tczewie i Wejherowie (przy ulicy 3 Maja 3 - przyp. red.). Natomiast oddział Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych znajduje się w Gdańsku.

Kolejne umowy z pośrednikami będą podpisywane w sierpniu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...