12.08.2017 15:30 0 Redakcja/gdynia.pl

Coraz bliżej gdyńskiego samochodu na wynajem

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

System samochodów na wynajem, czyli car-sharing, zaczyna nabierać coraz bardziej realnych kształtów w Gdyni. Jak deklarują władze miasta, najprawdopodobniej zacznie on funkcjonować jeszcze w tym roku.

Pomysł udostępnienia mieszkańcom i turystom niedrogich samochodów na wynajem nie jest nowy. Sprawdził się w wielu metropoliach Europy Zachodniej. Na początku bieżącego roku gdyńscy radni rozpoczęli analizę możliwości wdrożenia go również i w Gdyni, o czym pisaliśmy w tym artykule. W ciągu kolejnych tygodni mamy poznać ostateczny kształt tego projektu.

Analizowaliśmy rozwiązania, które są wdrażane w Polsce, w Europie Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. W naszym przekonaniu udało się nam wypracować najbardziej optymalne rozwiązanie – informuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Specyfika aglomeracji trójmiejskiej niejako powinna być przyczynkiem do współpracy sąsiadujących samorządów w zakresie tego projektu. Projekt samochodów przeznaczonych do bezobsługowego wynajmu będzie miał sens tylko wówczas, gdy będzie można z niego korzystać w całym Trójmieście. Gdynia zaprosiła do współpracy w tym obszarze okoliczne samorządy – Gdańsk, Sopot, Rumię, Redę, Wejherowo i Pruszcz Gdański.

Mamy wielką nadzieję, że uda się nam wprowadzić usługę samochodu współdzielonego w całej aglomeracji. Szczególnie, że wypracowane przez nas rozwiązanie, w naszej ocenie, jest najlepsze dla wszystkich samorządów – dodaje Bartosz Bartoszewicz.

Car-sharing może być skutecznym sposobem na zmniejszenie liczby samochodów w centrach miast. Jeśli ceny wynajmu aut będą konkurencyjne w stosunku do komunikacji zbiorowej, to być może część kierowców zdecyduje się na skorzystanie z tego systemu. Z doświadczeń miast europejskich wynika bowiem, że jeden samochód car-sharingowy może zastąpić nawet do 10 prywatnych pojazdów.

Co ważne, car-sharing nie powinien generować znaczących kosztów dla samorządów. Tym bardziej oczywista wydaje się konieczność wypracowania porozumienia między włodarzami poszczególnych gmin w obrębie aglomeracji Trójmiasta. Skorzystać mogą na tym zarówno same miasta, jak i użytkownicy samochodów na wynajem.

Usługa car-sharingu byłaby najlepsza, gdyby została wdrożona na tym samym poziomie we wszystkich samorządach naszej aglomeracji. Tak, aby z punktu widzenia użytkownika nie miało znaczenia, w którym miejscu samochód pobiera, a w którym go oddaje – podsumowuje wiceprezydent Gdyni.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...