16.07.2017 21:10 0 Pracownia Pozytyw

'Literacka środa' numer dwa

fot. Edyta Pustuła/Pracownia Pozytyw

Gościem drugiej w tym roku „Literackiej środy” był Adam Karczewski. Kapitan na co dzień jest rzecznikiem prasowym 18. Gospodarczego Oddziału Wojskowego w Wejherowie, jednak 12 lipca na tarasie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie gościł jako literat zaproszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wejherowie na spotkanie z czytelnikami. Poprowadził je Krzysztof Szkurłatowski.

Nim autor zaczął ze swadą opowiadać o swoim pierworodnym dziecku wydawniczym, powieści sensacyjnej „Okręt”, wręczył nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Bibliotekę i gdańskie Wydawnictwo Oficynka. Najlepszym refleksem i wiedzą wykazała się Pani Bernadeta Rohda, która otrzymała od Oficynki książkę, a od kapitana Karczewskiego serdeczny uścisk dłoni.

Później, już w zdecydowanie mniej oficjalnej atmosferze, Pan Adam przybliżył zebranym kulisy powstawania „Okrętu”, tłumaczył czemu tak długo trwało nim powieść trafiła na półki księgarń, jaką rolę w jej tworzeniu odegrała pewna bibliotekarka z Poznania. Z uśmiechem na ustach zrelacjonował nam reakcję kolegów z wojska i dowódców, na fakt, że po godzinach służby zajmuje się literaturą. Dał się też namówić na opowieści o swoich wczesnych i aktualnych fascynacjach książkowych i pozaliterackich. Szeroko odpowiadał na wszystkie pytania czytelników.

Goście spotkania z kapitanem Karczewskim jako pierwsi (nie licząc wydawcy) dowiedzieli się, jaki tytuł będzie nosić jego nowa książka i kto będzie jej bohaterem. Już wiemy, że kolejne mrożące krew w żyłach przygody Tomasza Tomasika poznamy jesienią dzięki staraniom Wydawnictwa Oficynka.

Godzina przewidziana na rozmowę z gdyńskim autorem minęła niepostrzeżenie, jednak pozostał on na pałacowym tarasie dłużej – cierpliwie wpisywał dedykacje do podsuwanych przez czytelników egzemplarzy powieści.

W kolejną środę, 19 lipca, zapraszamy wszystkich miłośników literatury z dreszczykiem na spotkanie z pisarzem Markiem Adamkowiczem. Bądźcie na tarasie wejherowskiego pałacu o 16.00.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...