20.04.2017 14:32 0 Redakcja

Najstarszy samochód w Polsce można oglądać w Dąbrówce

facebook.com/Muzeum-Techniki-Wojskowej-Gryf-508029239262762

Wprawienie go w ruch wcale nie jest takie proste, trzeba mieć sporo siły, czasu, umiejętności oraz odpowiednią wiedzę. Same uruchomienie świateł zająć może kilka minut. Holsman z 1905 roku to najstarszy w Polsce sprawny i zarejestrowany pojazd. Obecnie jest on w posiadaniu Muzeum Techniki Wojskowej 'Gryf', które znajduje się w Dąbrówce (gmina Luzino).

Holsman Automobile Company to jeden z pierwszych producentów samochodów w Stanach Zjednoczonych. Wyprodukowany przez firmę egzemplarz trafił również do Polski. Jest to najprawdopodobniej najstarsze, sprawne auto zarejestrowane w naszym kraju.

Zobacz materiał filmowy:

Holsman stał się jednym z eksponatów Muzeum Techniki Wojskowej 'Gryf'. Pojazd ma oryginalne części, jedynie kilka mniejszych elementów zostało zregenerowanych i jest jedynym z kilkunastu egzemplarzy na całym świecie. Ma prawie trzy metry długości, ponad 1,5 metra szerokości, 2-cylindrowy silnik, a jego moc to 10 koni mechanicznych. Nieznana jest dokładna wartość samochodu, szacuje się, że może to być około 200 tys. zł.

Eksponat będzie można podziwiać od soboty (29 kwietnia). Wówczas Muzeum Techniki Wojskowej 'Gryf' zostanie ponownie otwarte po przerwie zimowej. Z kolei w niedzielę (30 kwietnia) odbędzie się 'Czołgowa Majówka', podczas której będzie można zobaczyć pokazy czołgów oraz wystawę sprzętu wojskowego.

Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” zostało założone w kwietniu 2013 roku przez Mariana Koteckiego. Gromadzi eksponaty związane z techniką wojskową, ze szczególnym uwzględnieniem sprzętu z okresu II wojny światowej.

  • Zajmujemy się gromadzeniem, przechowywaniem, konserwacją, rekonstrukcją, udostępnianiem i upowszechnianiem zbiorów z zakresu techniki wojskowej, pojazdów militarnych i uzbrojenia oraz dziedzin pokrewnych. Muzealna kolekcja dynamicznie powiększa się. Wszystkie eksponaty należące do muzeum zostają poddane kompleksowemu remontowi i szczegółowej rekonstrukcji. Dzięki tym zabiegom pojazdy zostają doprowadzone do stanu technicznego w jakim opuściły fabrykę. Ciężarówki są w stanie pokonać wielokilometrowe dystanse na własnych kołach. Nasze eksponaty są intensywnie wykorzystywane w inscenizacjach i filmach historycznych – czytamy na stronie muzeum muzeumgryf.pl.

Samochody 'zagrały' między innymi w filmie „Miasto 44”, serialu „Czas honoru” czy w produkcji „Kamerdyner”.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...