21.04.2017 11:31 0 Redakcja / pomorskie.eu / metropoliagdansk.pl

Przy przesiadce kieruj się kolorem, będzie jednolite oznakowanie

Źródło: metropoliagdansk.pl

Żółty dla autobusów PKS, niebieski dla tramwajów, morski dla SKM. Pomorskie miasta i gminy ujednolicą oznakowanie na węzłach integracyjnych, jest już projekt. Wszystko to ma zachęcić do przesiadki z samochodu do pojazdów komunikacji publicznej.

Od Wejherowa do Malborka, na całym terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, łatwiejsza będzie przesiadka pomiędzy poszczególnymi środkami transportu. Powstał już nowy system wizualnej informacji przystankowej. Na budowanych obecnie węzłach oraz na tych już istniejących, pojawi się ujednolicone oznakowanie, dzięki któremu podróżni będą intuicyjnie poruszać się w obrębie węzła integracyjnego, niezależnie od jego lokalizacji. Będzie to możliwe poprzez zastosowanie wspólnych standardów.

  • W województwie pomorskim takie węzły istnieją już przy stacjach na linii PKM. Nowe oznakowanie ma służyć nie tylko mieszkańcom, ale również turystom i osobom niepełnosprawnym. Ważne, żeby informacje były czytelne i proste. Chodzi o to, aby treść znaków była intuicyjna i szybko doprowadziła pasażera do tramwaju, autobusu czy pociągu – wyjaśnia Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Nowe znaki graficzne będą wyróżniały każdy środek transportu poprzez inny kolor. Czerwony to kolor rozpoznawczy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, morski będzie identyfikować SKM, niebieski ma być przypisany tramwajom i trolejbusom, żółty będzie określał regionalną komunikację autobusową, a zielony zarezerwowano dla rowerów. Ujednolicone będą również piktogramy, czyli tabliczki, które identyfikują środek transportu. To jednak nie koniec zmian.

  • Projekt zakłada również wprowadzenie takich samych tablic z nazwami miejscowości. Instalowane będą tabliczki ze strzałkami wraz z podaniem odległości do danego punktu. Na każdej z tablic, oprócz nazwy miejscowości, zostanie umieszczony jej herb. Całość oznakowania ma być uzupełniona o jednolite elementy małej architektury, jak kosze na śmieci czy ławki, oraz wiaty i stojaki rowerowe – podsumowuje urząd marszałkowski.

Pełny projekt oznakowania węzłów przesiadkowych dostępny jest na tej stronie.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...