14.04.2017 08:07 0 kmdr ppr . Piotr Górski

Klasy mundurowe maszerowały dla kondycji

fot. mat.pas

W środę (12.04) odbył się testowy marsz kondycyjny klas mundurowych szkoły, nie licząc maturzystów. W marszu wzięli udział najwytrwalsi uczniowie wszystkich pierwszych i drugich klas mundurowych ZSP w Redzie, co wspólnie z nauczycielami dało grupę 100-osobową.

Kierownictwo nad imprezą sprawowała osobiście maszerująca dyr. Agnieszka Siepetowska, koordynacją i realizacją zajął się kmdr ppor. dr Piotr Górski. Dystans marszu wyniósł równo 25 km i objął swym zasięgiem spory kawałek regionu przebiegając przez miejscowości - osiedla: Reda, Moście Błota, Meksyk, Betlejem, Mrzezino, Połchowo, Reda Rekowo, Reda Ciechocino, Reda.

Krótkie postoje wyznaczono na 7,5 oraz, 11,5 km marszu, a główny postój integracyjny z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek odbył się w ciekawej scenerii kopalni piasku położonej na granicy skałek połchowskich i Redy Rekowo na 18. kilometrze trasy.

Marsz rozpoczął się o godz. 8.00 na szkolnym boisku trawiastym. Zbiórka miała formę wojskową plutonami w kolumnach czwórkowych i zakończyła się defiladowym przemarszem przed trybuną honorową, którą stanowiły obie panie wicedyrektor, pan komandor oraz nauczyciele. Tak rozpoczęliśmy wymarsz w nieznane.

Pierwsze kilkanaście kilometrów wypełniały dzikie pustkowia delty rzeki Reda sprzyjające treningom kroku defiladowego oraz śpiewu grupowego. Marsz okazał się kolejną okazją do realizacji praktyk dowódczo-funkcyjnych. Każdym plutonem (klasą) dowodził dowódca praktykant wspólnie z kolegą - pomocnikiem dowódcy - praktykantem, obaj wspomagani kierunkowym i zamykającym wyposażonymi w kamizelki odblaskowe i chorągiewki sygnałowe.

Stałe zabezpieczenie marszu stanowiły pojazdy nauczycieli oraz ambulans zorganizowany przez koło PCK. Na najruchliwszym odcinku szosowym Mrzezino-Połchowo nad kolumną marszową sprawował asystę radiowóz skierowany z Komendy Powiatowej Policji w Pucku. Dopiero na 20. kilometrze odłączyły się zaledwie dwie niedomagające osoby, które zostały zabezpieczone przez ambulans.

Zakończyły one marsz z oceną bdb, a pozostali uczestnicy, którzy ukończyli marsz i stanęli na podsumowującej zbiórce na boisku szkolnym o nawierzchni syntetycznej otrzymali oceny celujące. Sara Dowgiałło, która przyczyniła się do organizacji zabezpieczenia medycznego została osobno wyróżniona. Wszystkich naszych najtwardszych uczniów, którzy ukończyli marsz pożegnały obie panie wicedyrektor, organizator pan komandor dr Piotr Górski oraz nauczyciele.

Informuje się, że nasza szkoła w ramach rozwoju edukacji mundurowej, z nowym rokiem szkolnym planuje wprowadzenie dla klas mundurowych cyklicznych kondycyjnych marszy kwartalnych zimowych (>20 km) oraz letnich (25-30 km).

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...