01.01.2017 09:30 0 Redakcja / TTM

Nie chcą u siebie automatów do gier

fot. TTM

Puckie starostwo przyjrzy się sprawie automatów do gier, które w ostatnim czasie masowo pojawiły się na terenie całego powiatu. Zdaniem samorządowców urządzenia stwarzają zagrożenie dla młodzieży szkolnej. O sprawie poinformowano już Izbę Celną w Gdyni.

Wprowadzona 7 lat temu ustawa antyhazardowa miała zatrzymać falę zalewających Polskę automatów do gier pieniężnych. Skończyło się tym, że ich właściciele „zeszli do podziemi”, a biznes wciąż kwitnie.

  • One się pojawiły w dosyć dużej ilości, we Władysławowie naliczyłam ich co najmniej sześć, a być może o wszystkich nie wiem. Taka ilość tych punktów otwartych całodobowo jest ogromnym zagrożeniem dla dzieci i młodzieży - mówi Ewa Kownacka, radna powiatu puckiego. - Te punkty są niedozorowane, każdy może wejść i zagrać - dodaje.

Właśnie w trosce o najmłodszych radna z Władysławowa wystosowała interpelację do starosty powiatu puckiego z prośbą o interwencję i przyjrzenie się sprawie całodobowych punktów z automatami. Urzędnicy zaalarmowali już celników.

  • Nie mamy pewności, czy ta działalność, prowadzona przez nieznany nam podmiot gospodarczy jest legalna. Tego typu weryfikacja leży w kompetencjach urzędu celnego – informuje Janusz Łęgowski, sekretarz powiatu puckiego.

W myśl obowiązujących przepisów legalne udostępnianie automatów jest możliwe tylko w kasynach. Oznacza to, że wszelkie prowizoryczne salony są nielegalne. Właściciele działek wydzierżawianych pod ich lokalizacje często nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć do kogo należą maszyny.

  • Ja mam z nimi umowę i koniec. Także nie sprawdzałem, czy oni działają tam legalnie czy nielegalnie. Mam z nimi umowę, płacą mi i to tyle – tłumaczy jeden z władysławowskich dzierżawców. - Nie mam do nich nawet numeru telefonu, bo się z nimi nie kontaktuję. Po co mam to robić? Oni regularnie przelewają pieniądze na konto – dodaje.

Od września funkcjonariusze Urzędu Celnego w Gdyni zatrzymali w powiecie puckim 11 automatów do gier. Podobne kontrole prowadzone są regularnie na terenie całego województwa pomorskiego.

  • Jeśli wśród mieszkańców pojawiają się wątpliwości dotyczące legalności automatów lub zauważą, że takie automaty się pojawią, to zawsze można to zgłosić na krajowy numer interwencyjny służby celnej: 800 060 000 lub zwrócić się z tym pisemnie do naczelnika najbliższego urzędu celnego – podsumowuje mł. asp. Marcin Daczko, rzecznik prasowy Izby Celnej w Gdyni.

Za nielegalnie organizowanie gier hazardowych grozi wysoka grzywna lub do 3 lat pozbawienia wolności.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...