08.12.2016 10:38 0 Redakcja / TTM

Szambo pod kontrolą strażników - ma być mniej zbiorników

fot. TTM

Mundurowi zajrzą mieszkańcom Wejherowa do… zbiorników. Straż Miejska skontroluje kilkadziesiąt domów, które do tej pory nie zdecydowały się na przyłączenie do miejskiej kanalizacji. Celem będzie nakłonienie właścicieli do zrezygnowania z regularnych usług beczkowozów.

Obecnie na terenie miasta znajdują się 73 posesje, które nie skorzystały jeszcze z możliwości podłączenia do kanalizacji sanitarnej. Do końca stycznia do ich drzwi będzie pukać straż miejska, która sprawdzi sposób i częstotliwość wywozu nieczystości.

  • Otrzymaliśmy wykaz od PEWiK Gdynia, z którego wynika, że część nieruchomości nie została podłączana do kanalizacji, choć jest taka możliwość – wyjaśnia Beata Rutkiewicz, wiceprezydent Wejherowa ds. rozwoju miasta.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM

Najwięcej zbiorników pozostało na terenie Śmiechowa oraz na osiedlu Sucharskiego. Mundurowi będą docierać do właścicieli tych nieruchomości, by sprawdzić w jaki sposób nieczystości są gromadzone i czy ich wywóz odbywa się legalnie.

  • Będziemy również ustalać, czy zbiorniki na szambo spełniają wymogi określone w odrębnych przepisach. Jeśli w tym zakresie będą występowały jakieś nieprawidłowości bądź podejrzenia, co do stanu technicznego zbiorników, wystąpimy do właściwych organów o wszczęcie postępowania administracyjnego – mówi Zenon Hinca, komendant wejherowskiej straży miejskiej.

Dlatego też miasto nakłania mieszkańców do podłączeń pod sieć PEWiK-u. Na korzyść przemawia także obecność zapachów, które ulatniają się ze zbiorników. Nie można zapomnieć również o przypadkach, w których właściciele nielegalnie wypompowują nieczystości.

  • Pod osłoną nocy do szamba montowane są specjalne pompy, którymi ścieki są wypompowywane do przydrożnych rowów lub na niezagospodarowane tereny, tak było już co najmniej kilkakrotnie – tłumaczy Zenon Hinca.

Zgodnie z przepisami mieszkańcy mogą nie przyłączać się do miejskiej kanalizacji, tylko jeśli wiąże się to z problemami ekonomicznymi lub technicznymi. Efektem całej akcji ma być większa ilość podłączeń.

Likwidacja zbiorników i włączenie nieruchomości do systemu kanalizacji ściekowej jest związana z realizacją zobowiązań wynikających z dyrektywy określonej w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...