29.09.2016 10:06 0 materiały prasowe Artykuł sponsorowany

Trójmiasto w TOP3 najlepiej rozwijających się biznesowo miast regionalnych

Wysoko wykwalifikowana kadra pracowników, dobre warunki życia i zarobki przewyższające średnią krajową sprawiły, że Trójmiasto w ciągu 2 dekad stało się jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków biznesowych w Polsce. Nic dziwnego więc, że popyt na biura w tym mieście znacząco wzrósł w ciągu kilku ostatnich lat, a podaż zwiększyła się aż trzykrotnie.

Trójmiasto - wygodne miejsce do życia

Trójmiasto to jedna z największych aglomeracji w Polsce, którą obecnie zamieszkuje ponad milion osób (prawie 750 tys. w samym tylko Gdańsku, Sopocie i Gdyni). Na jej terenie prężnie działa 20 uczelni wyższych, które wykształciły do tej pory ponad 90 tys. absolwentów. Miasto rozwija się świetnie, a najlepiej udowadniają to liczby. Specjaliści z JLL - międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi doradcze w zakresie najmu nieruchomości komercyjnych, podają, że średnie wynagrodzenie brutto wynosi w Trójmieście 117% średniej krajowej (4864 zł), a siła nabywcza przypadająca na jednego mieszkańca to aż 8,5 tys. euro. Wysoki standard życia sprawia, że aglomeracja wciąż przyciąga nie tylko nowych mieszkańców, ale także przedsiębiorców, którzy poszukują odpowiedniej lokalizacji dla swojej firmy.

BPO/SSC najprężniej rozwijającym się sektorem w Trójmieście

W ciągu ostatnich dwóch dekad, Trójmiasto stało się jednym z najbardziej liczących się ośrodków biznesowych w kraju. Motorem napędowym gospodarki tej aglomeracji jest przede wszystkim sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Gdańsk, Sopot i Gdynia szczycą się bowiem wysoko wykwalifikowaną kadrą specjalistów, którzy biegle posługują się niszowymi językami obcymi (w głównej mierze skandynawskimi), a także wygodną i usprawnioną ostatnio infrastrukturą miejską. To znacząco wpływa na atrakcyjność tego regionu dla firm działających w branży BPO/SSC, IT czy R&D, które często decydują się na rozpoczęcie działalności właśnie tutaj. Obecnie na terenie aglomeracji działa ponad 100 takich ośrodków zatrudniających łącznie niemal 17 tys. osób, co sprawia, że Trójmiasto (obok Krakowa i Wrocławia) znajduje się w pierwszej trójce najlepiej rozwijających się biznesowo miast regionalnych.

Duże zainteresowanie najemców nowymi biurami

Prężnie rozwijający się biznes w Trójmieście bezpośrednio przekłada się na zwiększenie popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe. Tuż po świetnym roku 2014, w którym najemcy wynajęli 66,5 tys. m2, padł absolutny rekord jeśli chodzi o wolumen popytu. W 2015 bowiem, firmy z różnych sektorów podpisały umowy najmu na aż 107 tys. m2. Wg. specjalistów z JLL, trend ten będzie utrzymywał się cały czas, a bieżący rok wygląda równie w dobrze w całym zestawieniu. Przedsiębiorcy decydują się zwykle na wynajem powierzchni w nowych inwestycjach, a tych na terenie miasta powstaje naprawdę dużo.

Nowe biurowce na terenie Trójmiasta

Wysokie zainteresowanie najemców jest motorem dla deweloperów, którzy optymistycznie patrzą na trójmiejski rynek biurowy. We wspomnianym roku 2015 wolumen nowej podaży wyraźnie przyspieszył, a na rynek trafiło prawie 87 tys. m2. W roku bieżącym pojawi się prawdopodobnie niespełna 65 tys. m2 nowej powierzchni z czego prawie 80% oddano już w 1. połowie 2016. I choć wcześniej nadmorski rynek biurowy zdominowali lokalni deweloperzy, obecnie coraz chętniej pojawiają się na nim także firmy międzynarodowe takie, jak Skanska, Hines czy Echo Investments. To zaś oznacza, że w latach kolejnych powstanie najprawdopodobniej jeszcze więcej nowoczesnych projektów dedykowanych zarówno korporacjom, jak i mniejszym przedsiębiorcom.

Trójmiasto - świetna lokalizacja dla mniejszych firm

W świetnie rozwijającym się sektorze nowoczesnych usług dla biznesu działa stosunkowo duża liczba mniejszych firm zatrudniających od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Trójmiejscy deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę z bieżących trendów rynkowych i projekty ich inwestycji obejmują powierzchnie biurowe przeznaczone nie tylko dla dużych korporacji, ale również mniejszych przedsiębiorstw. Dla tych drugich, zachęcające są również stawki czynszowe - od początku 2015 roku utrzymują się na dość niskim w skali kraju poziomie i wynoszą od 12,75 do 13,5 € / m2 w skali miesiąca.

Artykuł został przygotowany na postawie Raportu "Trójmiejski rynek biurowy I poł. 2016 r." opracowanego przez specjalistów z JLL - międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi doradcze w zakresie najmu. Pełną treść Raportu odnaleźć można na portalu BazaBiur.pl - wyszukiwarce nowoczesnych powierzchni biurowych do wynajęcia, gdzie dostępne są również raporty rynkowe, aktualności branżowe, porady ekspertów i szczegółowe analizy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...