31.08.2016 10:39 0 Redakcja / TTM

Prezes IPN odwiedził Muzeum Piaśnickie

fot. TTM

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej odwiedził powstające w Wejherowie Muzeum Piaśnickie. Pracownicy placówki, którą powołano pod koniec zeszłego roku, zebrali około 180 pamiątek pochodzących od rodzin ofiar piaśnickich. Ruszyła także strona internetowa muzeum.

Pamiątki pozyskane od członków i potomków rodzin, które były związane z ofiarami zbrodni w Lasach Piaśnickich, to najnowsza część historycznych zbiorów, które udało się pozyskać Muzeum Piaśnickiemu. Między innymi z tego powodu we wtorek (30 sierpnia) do Wejherowa przyjechał prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który nadzoruje cały projekt.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM

  • Od samego początku podkreślałem, że Instytut Pamięci Narodowej musi wspierać wszystkie lokalne inicjatywy, właśnie takie jak ta w Piaśnicy. To jest nasza misja – mówi Jarosław Szarek, prezes IPN. - Tym bardziej, że męczeństwo tej ziemi w nienależytym stopniu funkcjonuje w świadomości społecznej – dodaje.

Wiedzę na temat wydarzeń, do których doszło w Piaśnicy podczas drugiej wojny światowej, ma poszerzać właśnie nowe muzeum, które docelowo powstanie w wejherowskiej Villi Musica. Jest to dawna posiadłość doktora Franciszka Panka, a później siedziba lokalnie stacjonującego Gestapo.

Obecnie pracownicy muzeum przeczesują niemieckie archiwa oraz szukają potomków i śladów po wydarzeniach z przełomu lat 1939-1940. Wszystko to ma się składać na jedną wystawę.

  • Będziemy starali się pozyskać jak najwięcej tych elementów, w szczególności związanych z pracą osób i zaangażowaniem społecznym ofiar. Chcemy pokazać też, co te osoby robiły przed wojną, bo one właśnie zginęły dlatego, że ich zaangażowanie społeczne lub zawodowe było niebezpieczne dla okupanta – wyjaśnia Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.

  • Ta pomorska golgota, likwidacja elity niepodległościowej tej ziemi, to jeszcze nie funkcjonuje w szerokiej pamięci społecznej, ale myślę, że to się zmienia - dodaje Jarosław Szarek, prezes IPN.

Najmocniej ma się to zmienić po powstaniu muzeum i przeprowadzce z tymczasowej siedziby, ale obecnie ma pomóc w tym oficjalnie uruchomiona we wtorek strona internetowa muzeumpiasnickie.pl, która w przyszłości zostanie rozbudowana i będzie umożliwiać wirtualne zwiedzanie obiektu.

Oficjalne otwarcie Muzeum Piaśnickiego w wejherowskiej Villi Musica przewidywane jest na początek 2019 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...