05.02.2016 12:45 0 Redakcja

[Aktualizacja] W Wejherowie stwierdzono wirus świńskiej grypy

W Wejherowie stwierdzono obecność wirusa AH1N1. - W chwili obecnej w województwie pomorskim mamy 11 potwierdzonych przypadków obecności tego wirusa u pacjentów - informuje Anna Obuchowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarnej i Epidemiologicznej w Gdańsku.


Aktualizacja, godz. 12:45

Pacjent z wirusem AH1N1 przebywa obecnie na OIOM-ie. Jest to pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na świńską grypę w wejherowskim szpitalu w tym sezonie grypowym.

  • Osoba która zachorowała na świńską grypę przebywa obecnie na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej - wyjaśnia Katarzyna Nastały, pielęgniarka koordynująca do spraw spraw epidemiologii. - Tak jak w każdym innym wirusie grypy, tak samo i wirus świńskiej grypy u większości społeczeństwa przebiega w sposób łagodny. Tylko w bardzo szczególnych przypadkach może przybierać postać ostrego zachorowania.

W Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie u jednego z pacjentów stwierdzono świńską grypę. Jak informują epidemiolodzy, chory zostanie przewieziony do innego szpitala, jeśli przebieg grypy zmieni się na ciężki.

  • Od 2010 roku po zakończeniu pandemii grypy spowodowanej wirusem AH1N1 WHO dało takie rekomendacje służące temu, żeby traktować wirusa AH1N1 jak każdego innego wirusa grypy - wyjaśnia Anna Obuchowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarnej i Epidemiologicznej w Gdańsku.

Na wirusa świńskiej grypy jak dotąd zmarły w Polsce cztery osoby, dwie na Podkarpaciu, jedna w Małopolsce i jedna w województwie dolnośląskim.

Symptomy świńskiej grypy nie różnią się za wiele od objawów zwykłej grypy. U chorych występuje gorączka, bóle mięśni, ogólne zmęczenie, ból głowy, osłabienie oraz kaszel. Dodatkowo u cierpiących mogą wystąpić: ból ucha, nudności, wymioty oraz biegunka.

Warto wspomnieć, że w ostatnim tygodniu stycznia w Pomorskiem odnotowano ponad 30,5 tys. przypadków, podejrzeń lub rozpoznań grypy. To o ponad 5 tysięcy więcej niż w tym samym czasie w 2015 roku i jednocześnie o ponad 14 tysięcy mniej niż w analogicznym okresie trzy lata temu. Aktualnie najwięcej zachorowań, w stosunku do liczby mieszkańców, stwierdzono w powiecie wejherowskim.

W dniach od 23 do 31 stycznia bieżącego roku, największą zapadalność na grypę i choroby grypopodobne w Pomorskiem odnotowano w powiecie wejherowskim, gdzie na 100 tys. mieszkańców przypadło 3297 zachorowań. Dla porównania w powiecie puckim liczba ta wyniosła 319 zachorowań na 100 tys. mieszkańców.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...