Wiadomości

Kaszubskie komunikaty pojawią się we wszystkich liniach MZK

2016-01-04 08:40 Redakcja/mat.prasowe
Kaszubskie komunikaty pojawią się we wszystkich liniach MZK

W najbliższą środę (6 stycznia) we wszystkich autobusach obsługiwanych przez Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo, obok istniejących już polskich, wprowadzone zostaną kaszubskie zapowiedzi przystanków.

Dotychczas komunikaty w języku kaszubskim mogli usłyszeć jedynie pasażerowie wejherowskiej linii nr 2. Zapowiedzi przystanków dla innych linii zostały nagrane już w kwietniu minionego roku. Jednak to był dopiero pierwszy krok, ponieważ dostosowanie i przetestowanie nagrań zajęło kilka miesięcy.

  • Współpraca Kaszëbsczi Jednotë z Zarządem MZK Wejherowo sp. z o.o. trwa od dnia 19 marca 2015 roku, kiedy to w trybie pilotażowym uruchomiono na linii nr 2 takie zapowiedzi przystanków w języku kaszubskim. Spotkało się to z akceptacją mieszkańców, w związku z czym możliwe stało się objęcie tym projektem wszystkich 21 linii autobusowych - informuje Kaszubska Jednota.

Nagrania zapowiedzi zostały przygotowane przez Kaszubską Jednotę, która poniosła wszelkie związane z tym koszty.

  • Jest to pierwszy projekt stowarzyszenia zrealizowany w ramach ogłoszenia roku 2016 pod hasłem: Rok kaszëbiznë we wszednym rëmie, czyli Rok języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej - czytamy w komunikacie Kaszubskiej Jednoty.

Redakcja/mat.prasowe

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (7)

Ciężko się myśli w MZK 2016.01.05 11:00
Oceń:

Pozdrowienia dla kretyna który wymyślił aby linia "8" jeździła przez os. Fenikowskiego. Przesiadłem się na SKM, bo szkoda tracić czas w autobusie! Dlaczego ostatni autobus na linii "3" nie może dojeżdżać do szkoły w Gościcinie tylko kończy bieg na Sucharskiego? Przecież to dwa przystanki więcej, a ludzie mogli by dojechać zamiast chodzić na piechotę...

U2 2016.01.05 08:45
Oceń:

Zamiast wprowadzać takie dziwne udogodnienia fajnie, by było zająć się realnymi potrzebami, czyli lepszym skomunikowaniem autobusów z kolejkami i częstszymi kursami zatłoczonych linii. Takie nowinki powinny być ostatnie w kolejności.

AndrzejPL 2016.01.04 22:03
Oceń:

Głupotami się zajmują a jak człowiek grzecznie prosi o zmianę odjazdu autobusu dla starszych ludzi to piszą ,że nie ma takich możliwości !!!

Think 2016.01.04 20:01
Oceń:

Nie mam nic do kaszubskiego, ale wątpię, żeby to przyniosło efekt promocyjny. Wydaje mi się, że ktoś, kto będzie codziennie słuchał tych nowych nazw, albo szybko przestanie na nie zwracać uwagę, albo zaczną go irytować. Co Wy na to?

pasażer 2016.01.04 15:42
Oceń:

Tylko nie tooo! Człowiek chce w spokoju jechać autobusem a tu kaszubskie gadki na okrągło. Litości dla nie Kaszubów.

Magda 2016.01.04 09:55
Oceń:

Za głośno są. Codziennie kilka przystanków przejeżdżam o 5 rano, a głośniki w autobusach aż trzeszczą! Własnych myśli nie słychać

ad 2016.01.04 09:38
Oceń:

Super! Można by także sięgnąć po środki unijne, Unia bardzo wspiera wszelkiego rodzaju małe kultury :) Poza tym wzorem Kościerzyny czy Kartuz można by wprowadzić w końcu kaszubską nazwę miasta na tablice i do urzędów! Miasta nic by to nie kosztowało, wszystko pokrywa ministerstwo.