30.06.2015 12:00 0

Luzino: 25 lat temu takie centrum było abstrakcją

W miniony poniedziałek (29 czerwca) gmina Luzino świętowała 25-lecie samorządności oraz oficjalne oddanie pierwszego etapu dużej inwestycji, czyli nowego centrum Luzina. - Bez wydarzeń sprzed 25 lat, nie byłoby dzisiaj tego centrum – mówi wójt Jarosław Wejer.

Włodarze podkreślają, że bez samorządności, która rozpoczęła się w 1990 roku, tak duże zmiany nie byłyby możliwe. Zakończenie pierwszego etapu dużej inwestycji stanowi materialny dowód rozwoju gminy Luzino.

  • Patrząc dziś na ten teren, przypomniałam sobie, jak kiedyś staliśmy w tym miejscu i wójt pokazywał, że mają pewne plany. Wtedy to się wydawało zupełnie abstrakcyjne, bo były tu mokradła, nieużytki i tak naprawdę śmietnik. A jednak się udało, dlatego myślę, że wszystko to idzie w dobrym kierunku - ocenia Małgorzata Gładysz, asystent marszałka senatu Bogdana Borusewicza.

Centrum Luzina zostało w ponad 80 proc. sfinansowane ze środków unijnych. Kolejnym etapem rozbudowy wsi jest ulica Księdza Machalewskiego, a zwieńczenie stanowi budowa parkingu, który powstanie w okolicy centrum.

  • To wszystko są zadania unijne. W przyszłym roku ma powstać także restauracja, a w dalszej perspektywie Urząd Gminy z prawdziwego zdarzenia, który skupi pracowników w jednym miejscu i usprawni działanie administracyjne – informuje Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino. - Zawsze przegrywało to z wodociągami, kanalizacją, drogami, szkołami, bo takie były i są potrzeby, natomiast pojawiły się środki z Lokalnej Grupy Rybackiej i nie mogliśmy tego przeznaczyć na tamte cele – dodaje.

Podczas oficjalnych uroczystości uhonorowano radnych siedmiu kadencji, urzędników którzy pracują na rzecz gminy od 1990 roku, a także sołtysów, reprezentantów stowarzyszeń oraz lokalnych przedsiębiorców. Jak przyznaje wójt, obecny sukces gminy to zasługa tych wszystkich osób.

  • To właśnie ci ludzie tworzą samorząd. Wiele zrealizowanych pomysłów wzięło się od mieszkańców, bo samorząd to właśnie mieszkańcy i to, co od nich wychodzi. Staramy się jak najszybciej to wszystko wychwytywać, czasem nam się to udaje, a czasem nie, z uwagi na brak środków – tłumaczy Jarosław Wejer. - Te 25 lat temu gmina liczyła 9 000 mieszkańców, dziś jest ich 15 000. Ludzie chcą tu mieszkać - dodaje.

Rządzący podkreślają, że największa wieś gminna coraz mocniej nabiera również turystycznego charakteru.

  • Pieniądze, które otrzymaliśmy z Unii Europejskiej to są właśnie środki, które trafiają tutaj i są wydawane rozsądnie, z pomysłem na przyszłość. Dzięki temu w Luzinie otwarto właśnie piękne centrum rekreacyjne. To taki ośrodek trochę wypoczynkowy, trochę turystyczny – zauważa marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. - Luzino ma wysoki przyrost naturalny, do gminy migrują także mieszkańcy z Trójmiasta. Jest tu dużo dzieci i młodzieży, więc jest to miejsce w którym warto myśleć o przyszłości i ją przygotowywać – podsumowuje marszałek.

Więcej o inwestycji pisaliśmy TUTAJ.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.