29.05.2015 12:38 0

Foki podbijają Bałtyk. Teraz możesz je śledzić!

fot. KES, fokarium.pl

Trzy młode foki szare urodzone w tym roku w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zostały w czwartek (28.05) wypuszczone na wolność. Zwierzęta wpłynęły do Bałtyku na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w rejonie miejscowości Czołpino. Obecne położenie fok można obserwować dzięki satelitarnym nadajnikom i specjalnej stronie.

Norda, Natka i Neptun znajdują się już w rejonie Morza Bałtyckiego. Dzięki satelitarnym nadajnikom badacze będą mogli pozyskać szersze informacje na temat fok szarych.

  • Nasze zwierzęta, dzięki m.in. wyposażeniu w satelitarne nadajniki, dostarczą nam informacji na temat preferowanych siedlisk, trasach wędrówek, tempie przemieszczania się, strategii żerowania oraz ustalenia granic niezbędnej przestrzeni dla ich życia. Realizowane badania przyczyniają się także do wzrostu danych o intoksykacji ich organizmów, przyczyn i skali śmiertelności gatunku w warunkach Bałtyku. Pomaga to w propagowaniu bardziej trafnych zasad zarządzania gatunkiem chronionym, unikania zagrożeń i zakłóceń dla ich życia – informuje helskie fokarium..

W tym roku do Bałtyku powróci 9 fok szarych, w tym trzy urodzone w fokarium. Sześć z nich urodziło się w naturze, jednak wymagały pomocy i rehabilitacji. Na pomoc pospieszyli im wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF.

  • Jedna z fok - Władek, została już wypuszczona z łodzi, na morzu. Pozostałe 5 wróci do Bałtyku jak tylko będą do tego gotowe – informuje WWF.

Śledzenie tras migracji fok umożliwia strona internetowa.

Najświeższe informacje z Fokarium TUTAJ

fot. wedrowkifok.wwf.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...