31.03.2015 11:20 0

Uczniowie mogą zostać posłami. Ostatnie dni rekrutacji

mat.prasowe

Dzieci i młodzież ze smykałką do polityki nie muszą czekać na ukończenie 21 roku życia, by posmakować obowiązków posła. Trwa rekrutacja do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się 1 czerwca 2015 r.

Dla uczniów i uczennic gimnazjów oraz liceów to szansa, żeby zbadać i zmienić przestrzeń publiczną wokół siebie oraz możliwość aby zasiąść w ławach poselskich.

Rejestracja i czas na wykonanie zadania rekrutacyjnego trwa do 7 kwietnia 2015 r.

Jak wykonać zadanie rekrutacyjne? Specjalnie dla uczestników stworzono przykład dostępny tutaj.

Do projektu mogą zgłaszać się dwuosobowe zespoły uczennic i uczniów wszystkich klas gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Więcej informacji o rekrutacji i projekcie znajduje się na stronie.

Jednak zanim uczestnicy i uczestniczki projektu zasiądą w poselskich ławach, będą musieli przejść eliminację, czyli wykonać zadanie rekrutacyjne, którego tegoroczny temat brzmi - „Miejsca młodych - jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”.

Nastolatkowie zastanowią się między innymi nad tym, czy w ich mieście jest możliwość rozwijania się po godzinach szkolnych, czy bycie rowerzystą i rowerzystką w ich miejscowości jest przyjemne i bezpieczne? – te oraz inne pytania zadadzą sobie potencjalni uczestnicy i uczestniczki Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Dwuosobowe zespoły będą musiały zbadać wybrane miejsce ze swojej przestrzeni lokalnej oraz zaproponować konkretne zmiany i działania wynikające z przeprowadzonych badań. Następnie uczniowie opublikują relacje z wykonanego zadania na platformie internetowej. Na podstawie sprawozdań zostanie wyłonionych 460 osób, które wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2015 roku w gmachu Sejmu w Warszawie.

  • Jest to projekt edukacyjny, którego siłą są przede wszystkim jego uczestnicy. Co roku kilkaset młodych, pełnych pasji, energii i pomysłów ludzi z całej Polski pokazuje, że ich wspólnym celem jest aktywne działanie oraz zmiana otaczającego ich świata – czytamy w przewodniku uczestnika i uczestniczki XXI SDiM.

Celem projektu jest zaangażowanie uczniów i uczennic w działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia, nauka postaw obywatelskich oraz współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną oraz promowanie aktywnej postawy względem społeczności lokalnej.

Organizatorem XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Przydatne linki:

Platforma

Facebook

Strona internetowa

Poradnik uczestnika i uczestniczki

mat.prasowe


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...