18.02.2015 14:26 0

Wejherowo: Ferie z książką w bibliotece

Czytały, tworzyły własny teatrzyk, szukały zaginionych przedmiotów, tropiły zagadki… a przede wszystkim: dobrze się bawiły. Na przekór wszechobecnym komputerom dzieci w Wejherowie na towarzysza zabaw podczas ferii wybrały książkę. Wszystko dzięki bogatej ofercie, przygotowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach projektu „Wybieram książkę!”.

Zajęcia odbywały się przez dwa tygodnie od 3 do 10 lutego i przeznaczone były dla dwóch grup wiekowych: dzieci w wieku 6-9 lat i młodzieży w wieku 10-13 lat. Z uwagi na warsztatową formę spotkań, obowiązywały wcześniejsze zapisy.

Młodszej grupie przyświecało hasło „Z książką za pan brat!”. Za ich sprawą bohaterowie ulubionych bajek stali się aktorami teatru cieni. Dzieci przygotowały własnoręcznie kukiełki, zadbały o oprawę muzyczną i ćwiczyły role. W ten sposób powstały trzy etiudy oparte o przygody Pszczółki Mai, Reksia, Misia Uszatka oraz Bolka i Lolka. Ich premierowy pokaz odbył się podczas zakończenia ferii 13 lutego. Oprócz zmagań teatralnych dzieci rozwijały także talenty plastyczne (wykonując między innymi maski karnawałowe) i uczestniczyły w licznych zabawach integracyjnych.

Zajęcia starszej grupy odbywały się pod hasłem „Książka moją inspiracją”. Ich celem było pokazanie młodzieży, że czytanie książek może być niezwykłą przygodą i to od nas zależy, jak ta przygoda potoczy się dalej. Wszystkie spotkanie ujęte były w formę turnieju : każdy dzień był okazją do zdobycia punktów. Jednak na starcie nie stanęli sami uczestnicy, ale wybrane przez nich postacie literackie, z którymi się utożsamiali. Pojawili się między innymi Kot w butach, Mała Mi, Plastuś, czy Pinokio. Pierwszym zadaniem każdego uczestnika było wymyślenie fabuły gry z udziałem wybranej postaci. Gra ta stanowiła następnie tło wszystkich wydarzeń, a każdy dzień oznaczał zdobycie kolejnego poziomu przez ulubionego bohatera. Tematów do zmagań turniejowych dostarczały oczywiście książki, głównie z serii „Magiczne drzewo” oraz „Kroniki Spiderwick”. Na ich podstawie przygotowane zostały gry terenowe, które każdego dnia dostarczały uczestnikom zajęć wiele emocji. Pozostawione w kopertach wskazówki prowadziły ich tropem bohaterów literackich i skłaniały do rozwikłania wielu zagadek. Żeby znaleźć rozwiązanie i zdobyć cenne artefakty trzeba było odwiedzić wiele bibliotecznych zakamarków i porozumieć się z wieloma literackimi agentami…A nie było to łatwe zadanie, bo pośród nich czaiły się złośliwe trolle! Wszystkie zmagania, oprócz świetnej zabawy, były także okazją do nauki korzystania z bibliotecznego katalogu on-line, odnajdywania książek na półkach i wreszcie zachętą do sięgnięcia po omawiane tytuły. Podczas uroczystego zakończenia ferii uczestnicy zajęć, którzy zdobyli największą liczbę punktów otrzymali najcenniejsze nagrody. Skromniejszych upominków nie zabrakło także dla pozostałych dzieci.

Tradycyjnie, zaplanowane zostały także wydarzenia otwarte, w których uczestniczyć mogli wszyscy chętni. Teatr Duet przyjechał z Krakowa z dwiema bajkami : „Magiczny Ołówek” i „Baltazar Bombka”. Obydwa pokazy spotkały z dużym zainteresowaniem i nagrodzone były gromkimi brawami licznie zgromadzonej widowni. Równie emocjonującym wydarzeniem był bal karnawałowy prowadzony przez Koperkusa z Teatru Klapa z Gdańska. Za jego sprawą dzieci znalazły się w krainie bajek, w której królowały tłumnie zgromadzone postacie bajkowe. Oprócz żywiołowych tańców, nie zabrakło licznych konkursów, a nawet bajki wystawianej przez same dzieci!

Bibliotekarze w ofercie przygotowanej na czas ferii nie zapomnieli także o gimnazjalistach. Specjalnie dla nich ogłoszony został konkurs literacki „Proza życia”. Młodzież miała okazję wykazać się talentem literackim, pisząc dziennik osoby uzależnionej. Nadesłane prace odznaczały się wysokim poziomem i decyzja o wyborze najlepszych nie była łatwa. Wyłonieni laureaci otrzymali nagrody podczas uroczystego zakończenia ferii 13 lutego. Zostali nimi:

  • I miejsce Julita Kędzierska
  • II miejsce Wiktoria Gwóźdź
  • III miejsce Katarzyna Lejkowska

Z uwagi na wysoki i wyrównany poziom nadesłanych prac komisja konkursowa postanowiła dodatkowo wynagrodzić wszystkich uczestników, umożliwiając im udział w warsztatach literackich. Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki poprowadzi je w kwietniu Gaja Kołodziej.

Laureaci konkursu „Proza życia”, jak i uczestnicy zajęć, podczas uroczystego zakończenia ferii 13 lutego, odebrali nagrody z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Wejherowa – Bogdana Tokłowicza. Projekt „Wybieram książkę” był dofinansowany z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...