26.01.2015 12:38 0

Wybory sołeckie tuż, tuż!

Sprawy dotyczące wadliwego oświetlenia czy też uszkodzenia dróg publicznych mieszkańcy wsi mogą zgłaszać najniższej i jednocześnie najbliższej władzy, czyli sołectwu. Gminy w całej Polsce właśnie wybrały bądź dopiero rozpoczynają elekcję sołtysów oraz członków rad sołeckich.

Wybory sołeckie cieszą się zazwyczaj dużą frekwencją wśród wyborców oraz kandydatów. Ustawa o samorządzie gminnym informuje, że organ wykonawczy i wspomagający w jednostkach pomocniczych, czyli sołtys i rada sołecka, wybierani są w „głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania". O czasie trwania kadencji oraz sposobie przeprowadzenia elekcji stanowią statuty zatwierdzane przez rady gmin.

Zazwyczaj kadencje jednostek pomocniczych są powiązane z kadencjami samorządów, a elekcja przeprowadzana jest podczas spotkań walnego zebrania mieszkańców. Nie jest to jednak reguła. Bywa, że sołtysów wybiera się na sześcioletnią kadencję, tak samo jak w wyborach wyższej rangi, wrzucając głosy do urn. Każdy sołtys otrzymuje dietę, której wysokość zależna jest od miejscowej rady. Zazwyczaj kwota ta oscyluje w granicach 400 złotych. Sołtysi otrzymują także procent z zebranych podatków i opłat lokalnych.

Praca sołtysa nie należy jednak do najprostszych. Lokalne społeczności często chcą zmian, ale nierzadko nie kwapią się by pomóc w ich realizacji. Dlatego opinie wśród sołtysów są podzielone. Niektórzy z nich rezygnują ze stanowiska, uważając że mieszkańcy nie doceniają ich pracy. Jednak zdarzają się również tacy sołtysi, którzy na swoim stanowisku sprawdzają się od bardzo wielu lat.

Warto pamiętać, że powodzenie działań społecznych opiera się na współpracy mieszkańców z lokalną władzą, co w przypadku natłoku codziennych obowiązków bywa trudne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...