19.12.2014 09:23 0

Rozformowano wejherowską jednostkę

Czwartkowa uroczystość rozformowania stanowi następstwo przyjętej przez sejm reformy w sprawie systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Na mocy ustawy 1 stycznia 2014 roku dowództwo Marynarki Wojennej w Gdyni zostało przeniesione do Warszawy. Kolejnym następstwem jest zmniejszenie ilości jednostek wsparcia m.in. na Wybrzeżu.

[img_r]2[/img_r]

  • Odbyła się uroczystość rozformowania Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie oraz uroczystość przekazania sztandaru, dziedzictwa oraz tradycji tej jednostki następcy sformowanemu na bazie naszego centrum - Batalionowi Dowodzenia Marynarki Wojennej. Od pierwszego stycznia nowe jednostki, nie tylko ten batalion dowodzenia, ale również 18. Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz Zespół Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym rozpoczną funkcjonowanie - informuje komandor Roman Kreft, komendant Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie.

[img_r]3[/img_r]

Nowe jednostki, które zastąpią dawne centrum będą działać w takim samym zakresie, jak do tej pory. Jednak obowiązki dawnego centrum zostaną rozdzielone między trzy nowe pododdziały. Dla mieszkańców Wejherowa oznacza to niewielką zmianę. Żołnierze wciąż deklarują swój udział w uroczystościach patriotycznych na terenie gminy i powiatu oraz pomoc przy ich organizacji. Co się stanie z tradycją Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej?

[img_r]4[/img_r]

  • Wystąpiliśmy do ministra o zgodę na przejęcie dziedzictwa, tradycji, imienia patrona oraz sztandaru po rozformowywanym centrum. Zrobiliśmy to dlatego, że jesteśmy jednostką wydzieloną z jego struktur. Nasze zadania nie uległy większym zmianom, zmieniliśmy jedynie swoje podporządkowanie, jednak nasze związki z tutejszą ziemią oraz tradycjami są mocne, dlatego właśnie staraliśmy się o to dziedzictwo - mówi Komandor Porucznik Artur Gajdemski, dowódca Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej.

[img]6[/img]

Mundurowi nie wypowiadają się jednoznacznie na temat reformy systemu dowodzenia. Uważają, że czas pokaże, czy decyzja o wprowadzeniu zmian była słuszna.

Na uroczystości pojawił się również Aleksander Pawelec, „ojciec chrzestny sztandaru”, który służył w jednostce za czasów II wojny światowej. Za rok weteran będzie obchodził swoje setne urodziny.

[img_r]5[/img_r]

  • Tutaj służyłem, najpierw w Pierwszym Morskim Baonie, potem przemieniono go w Pierwszy Morski Pułk Strzelców. Tu spędziłem swoją młodość - mówi Aleksander Pawelec.

Podczas uroczystości odbyło się również oficjalne pożegnanie komendanta Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie Romana Kreft, który pod koniec stycznia przyszłego roku kończy karierę wojskową i przechodzi „do cywila”.

[img]7[/img]


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...