27.07.2014 16:04 0 KWP Gdańsk

Twój napój pod kontrolą

Czas wakacji sprzyja zawieraniu nowych kontaktów towarzyskich, przebywaniu w nowych środowiskach i zawieraniu przypadkowych znajomości, co jednocześnie zwiększa ryzyko stania się ofiarą przestępstw na tle seksualnym. Policjanci ostrzegają przed zagrożeniami.

Takie miejsca jak dyskoteki, kluby czy imprezy plenerowe sprzyjają zdarzeniom przestępczym. Przebywając w nowych środowiskach i zawierając przypadkowe znajomości niezwykle łatwo zapominamy o istniejących zagrożeniach. Naturalnym elementem spotkań są napoje. Policjanci coraz częściej spotykają się ze zjawiskiem dosypywania do nich różnego rodzaju środków, które ograniczają świadomość przyszłej ofiary. Funkcjonariusze ostrzegają przed spożywaniem napojów niewiadomego pochodzenia.

ABC bezpieczeństwa

A – jak atmosfera. Tworzą ją ludzie, nie alkohol czy inne środki psychoaktywne. Pod ich wpływem tracisz kontrolę – nie jesteś także w stanie się obronić. Możesz stać się ofiarą przestępstwa.

B – jak butelka. Otwórz ją własnoręcznie (lub niech ktoś zrobi to w twojej obecności) i nie pozostawiaj bez opieki. Unikaj napojów podawanych w szklankach/kuflach/filiżankach. Ta zasada obowiązuje też w trakcie podróży (pociąg, autobus, samolot itp.).

C – jak częstowanie. Na imprezach nie dziel się napojami; nie pij napojów przygotowanych do rozlewania (dzbanki, misy itp.).

Ponadto stosuj się do kilku podstawowych zasad:

  • Nie dopijaj napojów, nawet tych, które zostały pod „opieką” znajomych. Pamiętaj o tym również w trakcie spotkań towarzyskich czy biznesowych.

  • Na imprezy chodź z osobami, do których masz zaufanie.

  • Nie przyjmuj napojów od nowo poznanych osób i nie wychodź z nimi z lokalu. Nawet wówczas, gdy sprawiają wrażenie miłych i życzliwych.

  • Jeśli poczujesz, że twoja reakcja jest niewspółmierna do tego, co piłaś/piłeś, natychmiast poszukaj pomocy przyjaciół z którymi przyszłaś/przyszedłeś. Imprezę/lokal opuść w ich towarzystwie.

  • Uważaj na osoby, które mają łatwy dostęp do tego co pijesz, bądź mają przy sobie małe pojemniki o pojemności ok. 20-30ml. Jeśli widzisz, że ktoś wlewa bądź wrzuca coś do napojów – reaguj. Powiedź o tym właścicielowi napoju, powiadom Policję.

Jeśli podejrzewasz, że stała/eś się ofiarą przestępstwa…

  • Jak najszybciej zgłoś się do najbliższej jednostki Policji – niektóre środki psychoaktywne można wykryć w organizmie tylko w określonym czasie.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...