18.03.2014 13:22 0

Były premier Japonii i ambasador Mołdawii w Wejherowie

W dniach 21-23 marca b.r. były premier Japonii Naoto Kan przybędzie z wizytą do Polski wraz z przedstawicielami japońskiej energetyki odnawialnej OZE. Natomiast 20 marca br. o godz. 11 wizytę w wejherowskim ratuszu złoży Ambasador Republiki Mołdawii Iurie Bodrug.

W dniu 22 marca goście z Japonii będą przebywali w Gdańsku, Wejherowie, w miejscu niedokończonej budowy elektrowni jądrowej "Żarnowiec" i w Dębkach.

  • Trzecia rocznica tragedii w Fukushimie, która rozpoczęła się 11 marca 2011 roku, przypomina o zagrożeniach, jakie stwarza energia nuklearna dla ludzi i środowiska z regionu Morza Bałtyckiego. Podobny wypadek w jednej z 6 działających w rejonie Bałtyku elektrowni atomowych (gdzie planowanych jest 5 następnych) spowodowałby skażenie radioaktywne całego obszaru wokół morza. Katastrofa 11 marca w Fukushimie pokazuje wszechobecne ryzyko jakie stwarzają urządzenia nuklearne, nawet w rozwiniętych technologicznie krajach Zachodu. Akwen Bałtycki rozprzestrzeniłby promieniotwórcze pierwiastki do wszystkich 9 bezpośrednio sąsiadujących z nim krajów, koncentrując tym samym promieniowanie w rejonie. Symulacje takiej katastrofy w jednym z istniejących reaktorów podkreślają wysokie prawdopodobieństwo tego, że radioaktywna smuga skaziłaby wszystkie kraje w całym regionie Morza Bałtyckiego – piszą organizatorzy spotkania.

22 marca były premier Japonii spotka się w wejherowskim ratuszu z prezydentem miasta Krzysztofem Hildebrandtem. Następnie spotka się z samorządowcami, politykami i biznesmenami w Filharmonii w Wejherowie. Tytuł spotkania: “Energetyka odnawialna - szansa i przyszłość dla naszego regionu”.

20 marca br. o godz. 11 wizytę w wejherowskim ratuszu złoży Ambasador Republiki Mołdawii Iurie Bodrug. Charakter wizyty jest oficjalny.

W trakcie spotkania omówione zostaną najważniejsze problemy gospodarcze, polityczne dotyczące naszych krajów, zagadnienia w zakresie zacieśnienia współpracy regionalnej na polu wymiany kulturalnej oraz powstania przy Konsulacie Izby Gospodarczej Republiki Mołdawii.

O godz. 13 planowane jest spotkanie w sali konferencyjnej UM w Wejherowie przy ul. 12 Marca z gronem przedsiębiorców zrzeszonych w różnych organizacjach. Podczas spotkania zostanie dokonana prezentacja Republiki Mołdawii w zakresie jej rozwoju, potencjału i aspiracji do członkostwa w Unii Europejskiej.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...