26.11.2013 10:03 0

Odnaleziono zdjęcia z piaśnickiej ekshumacji

Dawny mieszkaniec Wejherowa sporządził zdjęcia podczas ekshumacji masowych grobów w lesie piaśnickim. Miał wtedy zaledwie 17-lat. Dziś IPN dotarł zarówno do zdjęć jak i do tego mężczyzny.

Pion gdańskiego IPN dotarł do kilku nieznanych dotąd zdjęć z masowej ekshumacji ciał w Piaśnicy. Miało do niej dojść w 1946 roku. 17-letni wówczas mieszkaniec Wejherowa był jedynym upoważnionym człowiekiem do ich wykonywania. Ponad 80-letni mężczyzna mieszka obecnie na południu Polski. Okazało się, że nie posiada negatywów. Zrobić mógł nawet około 100 zdjęć.

Fotografie znalezione zostały w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Znalezisko jest cenne, gdyż historykom i śledczym badającym sprawę udało się dotrzeć dotąd zaledwie do kilkunastu zdjęć. Okazuje się również, że część fotografii najprawdopodobniej umieszczona została w tzw. „Albumach Piaśnickich”, które otrzymali ludzie, którzy w szczególny sposób uczcili pamięć ofiar.

Zdjęcia, które powszechnie uznawane były za wykonane w Piaśnicy, najprawdopodobniej pochodzą z egzekucji Polaków w Rudzkim Moście koło Tucholi.

  • Dzięki pomocy Archiwum Państwowego w Poznaniu ujawniono kilka nieznanych dotąd zdjęć zwłok zabitych, wykonanych podczas ekshumacji. Równocześnie ujawniono, iż powszechnie znane i szeroko publikowane zdjęcia, które miały przedstawiać przebieg egzekucji w Piaśnicy, najprawdopodobniej zostały wykonane podczas masowych egzekucji Polaków w Rudzkim Moście koło Tucholi jesienią 1939 r., a jedno zdjęcie, opisywane jako „kopanie grobu przez ofiary", w rzeczywistości zostało zrobione podczas ekshumacji. Odnalezienie dowodów rzeczowych ma istotne znaczenie dla przebiegu śledztwa, a wartość historyczna i pamiątkowa tych przedmiotów jest ogromna - informuje prokurator Maciej Schulz, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Odnalezienie dowodów rzeczowych ma istotne znaczenie dla przebiegu śledztwa, a wartość historyczna i pamiątkowa tych przedmiotów jest ogromna.

IPN zwraca się z apelem do tych wszystkich, którzy posiadają jakąkolwiek wiedzę o losach poszukiwanych dowodów rzeczowych po 1948 r. oraz o dalszych losach tzw. „Albumów Piaśnickich", zawierających fotografie dokumentujące przebieg egzekucji, ekshumacji i uroczystości ku czci zamordowanych, wykonanych w kilku egzemplarzach na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku, o przekazanie tych informacji: na adres Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, ul. Witomińska 19, 81-311 Gdynia lub telefonicznie nr tel. 058 6606745.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...