04.12.2012 14:00 0

Najniższa krajowa na świąteczne wydatki

Prawie 1300 zł wyda przeciętna polska rodzina na tegoroczne święta – wynika z raportu Deloitte. To o kilkanaście złotych więcej niż rok temu. Oszczędności szukamy w internetowych promocjach.

W 2012 roku na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi polska rodzina wyda ok. 1 280 zł, a to oznacza, że w porównaniu z wydatkami na gwiazdkę w 2011 Polacy planują zwiększyć swój budżet o prawie 12 proc. Jesteśmy coraz bardziej otwarci na nowe technologie - częściej niż inni Europejczycy zrobimy zakupy świąteczne przez Internet. Od pozostałych mieszkańców kontynentu różni nas także zwracanie baczniejszej uwagi na walor edukacyjny upominków dla najmłodszych. Takie m.in. wnioski płyną z badania "Zakupy Świąteczne 2012" przeprowadzonego w 18 krajach przez firmę doradczą Deloitte.

  • Polacy są mistrzami w tzw. ‘cross-channel’, czyli szukaniu ofert w Internecie i sklepach stacjonarnych. Aż 95 proc. respondentów wskazuje wyszukiwarki i porównywarki internetowe jako źródło wiedzy pomocne przy planowaniu świątecznych zakupów. To znacznie więcej niż średnia europejska. Z roku na rok rośnie także rola mediów społecznościowych, które zyskały na popularności 9 p.p.. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Szukamy w nich głównie inspiracji i recenzji. Zdaniem respondentów są bardziej rzetelne i uczciwe, w porównaniu z informacjami prezentowanymi przez producentów – mówi Adam Chróścielewski, Dyrektor w Dziale Audytu Deloitte.

To zaufanie do zakupów internetowych nie dotyczy jednak produktów spożywczych. Te ostatnie nadal wolimy kupować w hipermarketach (70 proc.), supermarketach (61 proc.) i sklepach tradycyjnych (45 proc.). Na internetowe zakupy żywnościowe decyduje się tylko co dziesiąty badany.

Raport, oprócz prognoz kwot przeznaczanych na zakupy świąteczne przedstawia także podpowiedzi dotyczące najbardziej pożądanych prezentów wśród respondentów, poświęcając odrębne prognozy dzieciom. Nastolatki wymieniają gry wideo, książki, czekoladki i płyty CD wśród najlepszych typów podarunków.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...